Celtic-logo

Celtic

PremiershipSæson 2026/2027Martin O'NeillData opdateret pr. 04. november 2026
Form (seneste kampe)
WWWDL

Celtic 2026/2027: sæsonen i tal

Holdprofil

Celtic spiller i Premiership (Skotland) i sæsonen 2026/2027. Næste kendte kamp: Kilmarnock.

Form og resultater

Celtic: 9-1-2, 2,33 point pr. kamp. Seneste fem: WWWDL (2,00 point pr. kamp).

Mål og Clean sheets

Celtic scorer 2,25 og indkasserer 0,83 mål pr. kamp. Clean sheets: 33%. Uden scoring: 17%.

BTTS og Over/Under

BTTS: 50%. Over 2.5: 58%. Over 3.5: 25%. Gennemsnitligt antal mål i holdets kampe: 3,08.

Målmønstre

Over 2.5 plus BTTS forekom i 50% af kampene. Holdet scorede i begge halvlege i 33% af kampene. Seneste fem: BTTS 60%, Over 2.5 60%.

Halvlege og minutter

Celtic scorer 1,42 mål i første halvleg og 0,83 i anden. Mest scorende interval: 31-45 (8 mål).

xG og spillestil

Celtic producerer 2,44 xG og tillader 1,25 xGA pr. kamp. Skud: 21,0 i alt, 8,7 på mål. Boldbesiddelse: 62%.

Vigtige statistiske indikatorer

Celtic har en netto-xG på 1,19 pr. kamp. PPG for de seneste fem minus sæsonens PPG er -0,33. Dette er historisk holdkontekst, ikke en forudsigelse af det næste resultat.

Sæsonoversigt

2.33Point pr. kamp
2.25Scorede mål / kamp
0.83Indkasserede mål / kamp
58%Over 2.5 mål
50%Begge hold scorede
33%Clean sheets
17%Kampe uden scoring

Resultater

Sejre, uafgjorte og nederlag samlet samt fordelt på hjemme- og udekampe.

Sæsonresultater fordelt
75% W8% D17% L
+17
Målforskel
2.33
PPG (sæson)
2.00
PPG (seneste 5)

Mål

Holdets målproduktion sammenlignet med ligagennemsnit og fordeling af antal mål.

Hvor ofte de scorer mindst...

1 mål83%
2 mål67%
3 mål25%
4 mål17%

Hvor ofte de indkasserer mindst...

1 mål67%
2 mål17%
3 mål0%
4 mål0%

Mållinjer (Over/Under)

Hvor ofte dette holds kampe overskrider måltærskler, inklusive halvlege og ligakontekst.

Halvlege

Mål før pausen83%Ligagennemsnit: 83%
Mindst 2 mål før pausen58%Ligagennemsnit: 41%
Mindst 3 mål før pausen42%Ligagennemsnit: 20%
Mål efter pausen67%Ligagennemsnit: 78%
Mindst 2 mål efter pausen25%Ligagennemsnit: 39%
Mindst 3 mål efter pausen8%Ligagennemsnit: 12%

Målmønstre

Kombinationer af målhændelser i dette holds kampe samt detaljerede gennemsnit fra de seneste fem.

Kombinationer (sæson)

BTTS ved pausen25%
BTTS i begge halvlege0%
Scorede i begge halvlege33%
Mindst 3 mål og BTTS50%
Mindst 3 mål uden BTTS8%

Kampens halvlege

Point, mål, Clean sheets, pausestilling og fordeling på de seneste fem i 1. og 2. halvleg.

Stilling ved pausen

50% W17% D33% L
fører / uafgjort / bagud

Resultater i 2. halvleg

58% W33% D8% L
20
Point ved pausen
1.67
PPG (1. halvleg)
+9
Målforskel
25
Point i 2. halvleg
2.08
PPG (2. halvleg)

Mål og Clean sheets pr. halvleg

Scorede før pausen1.42
Indkasserede før pausen0.67
Scorede efter pausen0.83
Indkasserede efter pausen0.17
Clean sheet før pausen50%
Clean sheet efter pausen83%
Intet mål før pausen42%
Intet mål efter pausen42%
Seneste 5 kampe – detaljer
1. halvleg2. halvleg
PPG (sæson)1.802.20
Scorede mål / kamp1.80.8
Indkasserede mål / kamp1.20.0
Gennemsnitlige mål i kampen3.00.8
Mindst 1 mål100%60%
Mindst 2 mål80%20%
Mindst 3 mål60%0%
Clean sheets20%100%
Kampe uden scoring20%40%
Målforskel+3+4
1. halvleg (Seneste 5): 60% fører - 0% uafgjort - 40% bagud - BTTS ved pausen (seneste 5) 60%
2. halvleg (Seneste 5): 60% vandt - 40% uafgjort - 0% tabte

Mål efter minut

Kampfaser, hvor dette hold oftest scorer og indkasserer.

Celtic
ScoredConceded
7
2
0-15
2
2
16-30
8
4
31-45
6
1
46-60
3
1
61-75
1
0
76-90

Mest farlige i minutterne 31-45 (8 mål). Indkasserer flest i 31-45 (4). Balance i sene mål (76-90): +1 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Avanceret statistik

Skud, afslutninger, boldbesiddelse og forventede mål (xG).

Angrebsprofil

Stil: Dominerende
41%
Skudpræcision
skud på mål
0.12
Chancekvalitet
xG pr. skud
0.26
Afslutninger
mål pr. skud på mål

xG pr. skud omkring 0,08 betyder langskud; 0,15+ betyder normalt chancer i feltet.

Vigtige statistiske indikatorer

Et samlet billede af xG, effektivitet, form og kampmønstre fra afsluttede kampe.

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+1.19
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.23
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-3.7 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.19
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.42
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
160%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
59%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
-0.33
Fastholdelse af føring
Fører ved pausen i 50% af kampene og vinder 75%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
150%
Forsvar efter pausen
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
-0.5
Sene mål
4% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
4%

* Alle indikatorer beregnes udelukkende ud fra sæsonstatistik. De er ikke NoFluffPicks-modelprognoser.

Trup

Spillere med verificerede optrædener i denne sæsons turnering.

Form over de seneste 5, 6 og 10 kampe

Sammenlign holdets seneste kampe i alle turneringer. 5-kampsvinduet reagerer hurtigst på ændringer, mens 10 kampe viser den bredere tendens.

Hjørnespark

Se hvor mange hjørnespark holdet får og tillader, og hvor ofte de vigtigste samlede hjørnelinjer passeres.

Samlet

12 kampe
9.5
Egne hjørnespark pr. kamp
3.4
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
12.9
Samlede hjørnespark pr. kamp
91.7%
Over 8,5 hjørnespark
75.0%
Over 9,5 hjørnespark
75.0%
Over 10,5 hjørnespark

Hjemme

6 kampe
9.5
Egne hjørnespark pr. kamp
4.0
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
13.5
Samlede hjørnespark pr. kamp
100.0%
Over 8,5 hjørnespark
66.7%
Over 9,5 hjørnespark
66.7%
Over 10,5 hjørnespark

Ude

6 kampe
9.5
Egne hjørnespark pr. kamp
2.8
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
12.3
Samlede hjørnespark pr. kamp
83.3%
Over 8,5 hjørnespark
83.3%
Over 9,5 hjørnespark
83.3%
Over 10,5 hjørnespark

Kort og disciplin

Sammenlign holdets kort med modstandernes, inklusive hvor ofte der gives røde kort.

Samlet

12 kampe
1.8
Holdets kort pr. kamp
1.9
Modstandernes kort pr. kamp
3.7
Samlede kort pr. kamp
66.7%
Over 3.5
33.3%
Over 4.5
0.0%
Røde kort

Hjemme

6 kampe
1.7
Holdets kort pr. kamp
2.0
Modstandernes kort pr. kamp
3.7
Samlede kort pr. kamp
66.7%
Over 3.5
33.3%
Over 4.5
0.0%
Røde kort

Ude

6 kampe
1.8
Holdets kort pr. kamp
1.8
Modstandernes kort pr. kamp
3.7
Samlede kort pr. kamp
66.7%
Over 3.5
33.3%
Over 4.5
0.0%
Røde kort

Styrken på de seneste modstandere

Den seneste form sættes i perspektiv med modstandernes resultater i ligaen.

1.35
Modstandernes gennemsnitlige PPG
6.5
Modstandernes gennemsnitlige placering
Lettere end gennemsnittet

I Celtics seneste 10 kampe havde modstanderne i gennemsnit 1.35 point pr. kamp og placering 6.5 ud af 12. Sammenlignet med ligaens gennemsnit var modstanden Lettere end gennemsnittet.

Seneste kampe

Kommende kampe

Runde 14
Celtic
St. Mirren
Runde 15
Hearts
Celtic
Runde 16
Dundee
Celtic
Runde 17
Celtic
St. Johnstone
Runde 18
Celtic
Hibernian
Runde 19
Aberdeen
Celtic
Runde 20
Celtic
Motherwell
Runde 21
Dundee United
Celtic
Runde 22
Rangers
Celtic

FAQ

Hvordan er Celtics aktuelle form?

Celtics seneste form er WWWDL, med det seneste resultat først. Holdet har i gennemsnit 2,33 point pr. kamp i denne sæson.

Hvor mange mål scorer Celtic pr. kamp?

Celtic scorer i gennemsnit 2,25 mål og indkasserer 0,83 pr. kamp, hvilket giver et klart billede af holdets angreb og forsvar i denne sæson.

Hvor ofte indeholder Celtics kampe BTTS og Over 2.5?

Begge hold scorer i 50% af Celtics kampe, og Over 2.5 forekommer i 58%. Holdet holder Clean sheet i 33% af kampene.

Hvem spiller Celtic mod næste gang?

Celtics næste kamp er Celtic mod Kilmarnock den 8. november 2026. Statistik før kampen og hele programmet findes længere nede på siden.

Hvor kan jeg se Celtics statistik og betting picks?

Sammenlign Celtics sæsonstatistik her, og åbn derefter NoFluffPicks-appen for picks, Value Bets og komplette kampanalyser.