Vitória emblem

Vitória

Serie ASasong 2026Jair Zaksauskas Ribeiro Ventura13. platsData uppdaterad 21 oktober 2026
Form (senaste matcher)
DLWLD

Vitória 2026: säsongen i siffror

Vitória i Serie A

Vitória spelar i Serie A (Brasilien) säsongen 2026. Tabellplacering: 13. Nästa kända match: Atlético PR.

Form och facit

Vitória: 10-7-14, 1.19 poäng/match. Senaste fem: DLWLD (1.00 poäng/match).

Mål och hållna nollor

Vitória gör 1.10 och släpper in 1.45 mål per match. Hållna nollor: 35%. Utan gjort mål: 29%.

BTTS / Over / Under

BTTS: 42%. Over 2.5: 42%. Over 3.5: 29%. Målsnitt i lagets matcher: 2.55.

Målmönster

Over 2.5 + BTTS förekom i 32% av matcherna. Laget gjorde mål i båda halvlekarna i 16%. Senaste fem: BTTS 80%, Over 2.5 80%.

Halvlekar och minuter

Vitória gör 0.48 mål i första halvlek och 0.61 i andra. Starkaste minutintervall: 61-75 (9 mål).

xG och spelstil

Vitória skapar 1.31 xG och tillåter 1.71 xGA per match. Skott: 12.1 totalt, 4.2 på mål. Bollinnehav: 44%.

Viktiga statistiska nyckeltal

Vitória har netto-xG -0.40 per match. Senaste fem PPG minus säsongs-PPG: -0.19 poäng/match. Det är historisk lagkontext, inte en prognos för nästa resultat.

Sasongsoversikt

1.19Poang per match37 p
1.10Gjorda mal / match
1.45Inslappta mal / match
42%Over 2.5 mal
42%Bada lagen gjorde mal
35%Hallna nollor
29%Matcher utan mal

Facit

Vinster, oavgjorda och förluster totalt samt uppdelat hemma/borta.

Resultatfördelning
32% V23% O45% F
-11
Målskillnad
1.19
PPG (säsong)
1.00
PPG (senaste 5)

Mål

Lagets målproduktion jämfört med ligasnitt och målfördelning.

Hur ofta gör laget minst...

1 mål71%
2 mål26%
3 mål6%
4 mål6%

Hur ofta släpper laget in minst...

1 mål65%
2 mål52%
3 mål19%
4 mål6%

Mållinjer (Over/Under)

Hur ofta lagets matcher passerar mållinjerna — inklusive halvlekar och ligakontext.

Per halvlek

Mål före paus77%Ligasnitt: 74%
Minst 2 mål före paus29%Ligasnitt: 33%
Minst 3 mål före paus10%Ligasnitt: 9%
Mål efter paus81%Ligasnitt: 79%
Minst 2 mål efter paus42%Ligasnitt: 45%
Minst 3 mål efter paus16%Ligasnitt: 18%

Målmönster

Kombinationer av målhändelser i lagets matcher plus detaljerade snitt från de senaste fem.

Kombinationer (säsong)

BTTS i halvtid13%
BTTS i båda halvlekarna0%
Mål i båda halvlekarna16%
Minst 3 mål och BTTS32%
Minst 3 mål utan BTTS10%

Matchhalvor

Poäng, mål och hållna nollor per halvlek, ställning i halvtid och de senaste fem matcherna i detalj.

Ställning i halvtid

32% V32% O35% F
leder / oavgjort / ligger under

Resultat andra halvlek

32% V26% O42% F
40
Poäng i halvtid
1.29
PPG (1:a halvlek)
-6
Målskillnad
38
Poäng efter paus
1.23
PPG (2:a halvlek)

Mål och nollor per halvlek

Mål gjort före paus0.48
Mål insläppt före paus0.68
Mål gjort efter paus0.61
Mål insläppt efter paus0.77
Hållen nolla före paus52%
Hållen nolla efter paus48%
Utan mål före paus58%
Utan mål efter paus55%
Senaste 5 matcher - detaljer
1:a halvlek2:a halvlek
PPG (säsong)2.600.60
Gjorda mål / match1.20.6
Insläppta mål / match0.21.4
Snittmål per match1.42.0
Minst 1 mål100%100%
Minst 2 mål40%60%
Minst 3 mål0%40%
Hållna nollor80%20%
Matcher utan mål0%80%
Målskillnad+5-4
1:a halvlek (Senaste 5): 80% leder - 20% oavgjort - 0% ligger under - BTTS HT (senaste 5) 20%
2:a halvlek (Senaste 5): 20% vunnen - 0% oavgjort - 80% förlorad

Mål per minut

Matchfaser där laget oftast gör och släpper in mål.

Vitória
ScoredConceded
3
2
0-15
7
6
16-30
5
13
31-45
5
5
46-60
9
8
61-75
5
11
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (9 mål). Släpper in mest i 31-45 (13). Slutfasbalans (76-90): -6 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Avancerad statistik

Skott, avslut, bollinnehav och förväntade mål (xG).

Offensiv profil

Stil: Balanserat
35%
Skottprecision
skott på mål
0.11
Chanskvalitet
xG per skott
0.26
Avslut
mål per skott på mål

xG per skott runt 0.08 betyder långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet.

Viktiga statistiska nyckeltal

En samlad bild av xG, effektivitet, form och matchmönster från spelade matcher.

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.40
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.05
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+3.2 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.21
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.26
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
83%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
109%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.19
Håller ledningen
Leder i halvtid i 32% av matcherna och vinner 32%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
100%
Försvar efter paus
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.1
Sena mål
15% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
15%

* Alla indikatorer beräknas enbart från säsongsstatistik. De är inte prognoser från NoFluffPicks-modellen.

Trupp

Spelare med verifierade framträdanden denna tävlingssäsong.

1Lucas Willians Assis ArcanjoMålvakt26 Mat.0 Mål22Gabriel Vasconelos FerreiraMålvakt4 Mat.0 MålCarlos de Menezes JúniorFörsvarare23 Mat.1 MålLuan Candido de AlmeidaFörsvarare22 Mat.0 Mål13Ramon Ramos LimaFörsvarare20 Mat.2 MålJamerson Santos de JesusFörsvarare18 Mat.0 Mål45Nathan Gabriel de Souza MendesFörsvarare13 Mat.0 Mål2Emanuel BrítezFörsvarare9 Mat.0 MålCleidson Andrade de Souza SilvaFörsvarare8 Mat.0 Mål98Matheus Silva DuarteFörsvarare10 Mat.0 Mål70Fabiano Josué de Souza SilvaFörsvarare3 Mat.0 MålHueglo dos Santos NerisFörsvarare4 Mat.0 Mål95Caique de Jesus GonçalvesMittfältare25 Mat.0 MålLeandro Emmanuel MartínezMittfältare24 Mat.1 Mål10Matheus Martins Fogaça de PaulaMittfältare27 Mat.5 Mål44Gabriel Baralhas dos SantosMittfältare18 Mat.2 MålJosé Vitor Silva NevesMittfältare20 Mat.1 Mål26Edenilson Santos Nascimento FilhoMittfältare11 Mat.0 Mål8Tomás PochettinoMittfältare12 Mat.0 MålWalace Souza SilvaMittfältare7 Mat.0 MålEduardo Marcelo Rodrigues NunesMittfältare3 Mat.1 Mål8Ronald dos Santos LopesMittfältare7 Mat.0 Mål33Erick de Arruda SerafimAnfallare28 Mat.5 Mål91Carlos Rene de Sousa FerreiraAnfallare23 Mat.9 MålDiego TarziaAnfallare24 Mat.2 Mål79Renato Kayzer de SouzaAnfallare22 Mat.4 MålMário Sérgio Santos CostaAnfallare14 Mat.0 MålAitor Cantalapiedra FernándezAnfallare8 Mat.0 MålFabrício do Rosário dos SantosAnfallare11 Mat.0 Mål20Lucas Rodrigues da SilvaAnfallare7 Mat.0 MålRenzo López PatrónAnfallare6 Mat.0 Mål28Anderson SantosAnfallare5 Mat.0 MålAlex Bruno da Costa LimaAnfallare3 Mat.0 Mål

Form under de senaste 5, 6 och 10 matcherna

Jämför lagets senaste matcher i alla tävlingar. Fem matcher fångar förändringar snabbast, medan tio matcher visar den bredare trenden.

Hörnor

Se hur många hörnor laget får och släpper till samt hur ofta de viktigaste totallinjerna passeras.

Totalt

31 matcher
4.3
Egna hörnor per match
5.2
Motståndarnas hörnor per match
9.5
Totalt antal hörnor per match
67.7%
Över 8,5 hörnor
45.2%
Över 9,5 hörnor
25.8%
Över 10,5 hörnor

Hemma

15 matcher
4.7
Egna hörnor per match
3.9
Motståndarnas hörnor per match
8.7
Totalt antal hörnor per match
53.3%
Över 8,5 hörnor
33.3%
Över 9,5 hörnor
20.0%
Över 10,5 hörnor

Borta

16 matcher
3.9
Egna hörnor per match
6.3
Motståndarnas hörnor per match
10.3
Totalt antal hörnor per match
81.3%
Över 8,5 hörnor
56.3%
Över 9,5 hörnor
31.3%
Över 10,5 hörnor

Kort och disciplin

Jämför lagets kort med motståndarnas, inklusive hur ofta röda kort förekommer.

Totalt

31 matcher
2.5
Lagets kort per match
2.9
Motståndarnas kort per match
5.3
Totalt antal kort per match
74.2%
Over 3.5
64.5%
Over 4.5
6.5%
Röda kort

Hemma

15 matcher
2.3
Lagets kort per match
3.2
Motståndarnas kort per match
5.5
Totalt antal kort per match
80.0%
Over 3.5
80.0%
Over 4.5
6.7%
Röda kort

Borta

16 matcher
2.6
Lagets kort per match
2.6
Motståndarnas kort per match
5.1
Totalt antal kort per match
68.8%
Over 3.5
50.0%
Over 4.5
6.3%
Röda kort

Styrkan på de senaste motståndarna

Den senaste formen sätts i sammanhang med hjälp av motståndarnas ligarekord.

1.34
Motståndarnas genomsnittliga PPG
10.7
Motståndarnas genomsnittliga placering
Genomsnittlig svårighet

I Vitórias senaste 10 matcher tog motståndarna i snitt 1.34 poäng per match och låg på plats 10.7 av 20. Jämfört med ligans genomsnitt var motståndet Genomsnittlig svårighet.

Senaste matcher

Kommande matcher

Omgång 33
Coritiba
Vitória
Omgång 34
Vitória
Fluminense
Omgång 35
Vitória
Bragantino
Omgång 36
Internacional
Vitória
Omgång 37
Vitória
Santos
Omgång 38
Vasco da Gama
Vitória

Vanliga frågor

I vilken form är Vitória?

Vitórias senaste form är DLWLD (senaste först). Laget snittar 1,19 poäng per match den här säsongen.

Vilken tabellplacering har Vitória?

Vitória ligger på plats 13 i Serie A-tabellen med 37 poäng.

Hur många mål gör Vitória per match?

Vitória gör i snitt 1,10 mål per match och släpper in 1,45. Det är lagets grundläggande offensiva och defensiva siffror för säsongen.

Hur ofta blir det BTTS och Over 2.5 i Vitórias matcher?

I Vitórias matcher gör båda lagen mål i 42% och Over 2.5 träffar i 42%. Laget håller nollan i 35% av matcherna.

Vem möter Vitória härnäst?

Vitórias nästa match är Vitória - Atlético PR (24 oktober 2026). Statistik inför matchen och hela spelschemat finns längre ner på sidan.

Var kollar jag Vitórias statistik och speltips?

På den här sidan finns Vitórias form, hemma- och bortafacit, mål, BTTS och Over/Under. Speltips och analyser inför kommande matcher finns i NoFluffPicks-appen.