Welsh Premier League 2026/2027
WalesSäsong 2026/2027
Om ligan: Welsh Premier League
Welsh Premier League är en fotbollsliga i Wales som vi följer match för match. I säsongen 2026/2027 tävlar 16 lag; The New Saints toppar tabellen med 37 poäng. Serien pågår från 31 juli 2026 till 26 mars 2027. Snittet är 3,29 mål per match; båda lagen gör mål (BTTS) i 52% av matcherna.
Welsh Premier League 2026/2027: säsongen i siffror
Säsongsbild
Under säsongen 2026/2027 har 104 matcher spelats i Welsh Premier League. The New Saints leder tabellen med 37 poäng.
Måltempo
Målsnitt: 3.29. BTTS: 52%. Over 2.5: 61%. Matcher med hållen nolla: 48%.
Resultatfördelning
Hemmasegrar: 49%. Oavgjorda: 14%. Bortasegrar: 37%.
Lag-rankningar
The New Saints har ligans högsta målsnitt: 3.38 per match. Båda lagen gjorde mål i 85% av Holywells matcher.
Tabell
| # | Lag | M | W | D | L | Mål | +/- | Poäng | PPG | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 12 | 1 | 0 | 44:6 | +38 | 37 | 2.85 | WWWWW | |
| 2 | 13 | 10 | 1 | 2 | 30:9 | +21 | 31 | 2.38 | WWWWW | |
| 3 | 13 | 9 | 3 | 1 | 25:11 | +14 | 30 | 2.31 | WWWLW | |
| 4 | 13 | 8 | 2 | 3 | 37:15 | +22 | 26 | 2.00 | DWDLW | |
| 5 | 13 | 8 | 1 | 4 | 22:15 | +7 | 25 | 1.92 | WWWLW | |
| 6 | 13 | 8 | 1 | 4 | 28:23 | +5 | 25 | 1.92 | DLLWL | |
| 7 | 13 | 6 | 3 | 4 | 24:16 | +8 | 21 | 1.61 | LDWWL | |
| 8 | 13 | 7 | 0 | 6 | 25:18 | +7 | 21 | 1.61 | LWLWW | |
| 9 | 13 | 5 | 3 | 5 | 21:33 | -12 | 18 | 1.39 | WLWLL | |
| 10 | 13 | 5 | 1 | 7 | 22:23 | -1 | 16 | 1.23 | DLLLL | |
| 11 | 13 | 3 | 3 | 7 | 12:22 | -10 | 12 | 0.92 | LDDWL | |
| 12 | 13 | 3 | 1 | 9 | 8:19 | -11 | 10 | 0.77 | WLLLL | |
| 13 | 13 | 2 | 3 | 8 | 10:32 | -22 | 9 | 0.69 | DLLWW | |
| 14 | 13 | 2 | 2 | 9 | 12:25 | -13 | 8 | 0.61 | LLWWL | |
| 15 | 13 | 1 | 3 | 9 | 8:31 | -23 | 6 | 0.46 | LDLLW | |
| 16 | 13 | 0 | 2 | 11 | 14:44 | -30 | 2 | 0.15 | LLDLL |
Ligastatistik
Statistiken för säsongen 2026/2027 bygger på 104 spelade matcher.
Målfördelning
Lagranking
Jämför lagen efter mål per match, BTTS, Over 2.5, hållna nollor och hörnor i spelade ligamatcher.
Bästa offensiv
Gjorda mål per match
- 1
The New Saints3.38 - 2
Caernarfon Town2.85 - 3
Connah's Quay2.31 - 4
Barry Town United2.15 - 5
Airbus UK1.92
Bästa defensiv
Insläppta mål per match (lägre är bättre)
- 1
The New Saints0.46 - 2
Connah's Quay0.69 - 3
Penybont0.85 - 4
Colwyn Bay1.15 - 5
Caernarfon Town1.15
Mest BTTS
% matcher där båda lagen gjorde mål
- 1
Holywell85% - 2
Barry Town United77% - 3
Llandudno62% - 4
Briton Ferry62% - 5
Penybont62%
Mest Over 2.5
% matcher med minst 3 mål
- 1
Holywell77% - 2
Cambrian & Clydach77% - 3
Caernarfon Town77% - 4
Barry Town United77% - 5
Connah's Quay69%
Flest hållna nollor
Matcher utan insläppt mål
Flest hörnor
Hörnor per match
- 1
The New Saints8.0 - 2
Caernarfon Town6.3 - 3
Connah's Quay5.9 - 4
Colwyn Bay5.1 - 5
Briton Ferry5.0
Ligans spelstil
Se om ligan brukar bjuda på snabba, öppna eller intensiva matcher och hur stor hemmafördelen är.
Jämfört med andra ligor ligger Welsh Premier League nära genomsnittet i matchtempo, nära genomsnittet i chanskvalitet och över genomsnittet i öppenhet. Hemmafördelen är nära genomsnittet, intensiteten under genomsnittet och ligans jämnhet under genomsnittet.
Spelarledare
Säsongsledare baserat på registrerad spelardata.
Bästa målskyttar
Flest assist
Högsta betyg
- 1Rhys Hughes7.69
- 2Daniel Davies7.40
- 3Daniel Patrick Williams7.33
- 4Ross Weaver7.33
- 5Ifan Knott7.28
- 6George Ratcliffe7.21
- 7Adam Davies7.15
- 8Nathan Daniel Wood7.12
Flest minuter
- 1Jasper Jones1,187
- 2Nathan Shepperd1,170
- 3Jack Bodenham1,170
- 4Chris Renshaw1,170
- 5Jack Veale1,170
- 6George Ratcliffe1,170
- 7Ellis Williams1,170
- 8Benjamin Peter Nash1,170
xG-tabell och förväntade poäng
Jämför lagens resultat med kvaliteten på de målchanser de skapar och tillåter.
| # | Lag | M | xGxG - expected goals, the quality of scoring chances. | xGAxGA - expected goals allowed to opponents. | xGD | xPtsxPts - expected points calculated from xG. | Poäng | Delta |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 2.52 | 0.67 | +1.85 | 31 | 37 | +6 | |
| 2 | 13 | 1.51 | 1.08 | +0.43 | 22 | 25 | +3 | |
| 3 | 12 | 1.82 | 1.19 | +0.64 | 21 | 23 | +2 | |
| 4 | 13 | 1.47 | 1.14 | +0.33 | 21 | 30 | +9 | |
| 5 | 11 | 1.69 | 1.01 | +0.68 | 20 | 25 | +5 | |
| 6 | 13 | 1.33 | 1.16 | +0.18 | 19 | 16 | -3 | |
| 7 | 13 | 1.56 | 1.40 | +0.17 | 19 | 21 | +2 | |
| 8 | 13 | 1.63 | 1.56 | +0.07 | 19 | 21 | +2 | |
| 9 | 13 | 1.52 | 1.61 | -0.09 | 18 | 12 | -6 | |
| 10 | 13 | 1.56 | 1.72 | -0.15 | 17 | 18 | +1 | |
| 11 | 12 | 1.46 | 1.65 | -0.19 | 15 | 25 | +10 | |
| 12 | 13 | 1.12 | 1.51 | -0.38 | 15 | 10 | -5 | |
| 13 | 12 | 1.22 | 1.80 | -0.58 | 13 | 8 | -5 | |
| 14 | 12 | 1.11 | 1.88 | -0.77 | 11 | 2 | -9 | |
| 15 | 13 | 0.96 | 1.97 | -1.02 | 10 | 6 | -4 | |
| 16 | 13 | 0.83 | 1.95 | -1.13 | 9 | 9 | 0 |
xGxG (förväntade mål) — hur många mål ett lag borde göra utifrån kvaliteten på chanserna. = xG betyder forvantade mal. xPts beraknas fran varje matchs xG med Poisson-fordelning. Positiv delta betyder fler poang an prestationen antyder; negativ delta betyder battre spel an tabellen visar.
Matcher och spelschema
Resultat och kommande matcher - byt omgång med pilar eller lista.
Tävlingens spelschema
Omgång 14
Vanliga frågor
Hur manga lag spelar i Welsh Premier League?
Sasongen 2026/2027 i Welsh Premier League omfattar 16 lag.
När börjar och slutar säsongen 2026/2027 i Welsh Premier League?
Säsongen 2026/2027 i Welsh Premier League spelas från 31 juli 2026 till 26 mars 2027.
Hur många omgångar har säsongen i Welsh Premier League?
Säsongen 2026/2027 i Welsh Premier League omfattar 30 omgångar.
Vem leder tabellen i Welsh Premier League?
The New Saints leder Welsh Premier League med 37 poäng.
Vilket lag gör flest mål i Welsh Premier League?
The New Saints har bästa anfallet i Welsh Premier League, med 3.38 mål per match.
Vilket lag har bästa försvaret i Welsh Premier League?
The New Saints släpper in minst mål i Welsh Premier League, 0.46 per match.
Hur manga mal blir det i snitt i Welsh Premier League?
Welsh Premier League har 3,29 mal per match i snitt.
Hur ofta sitter Over 2.5 i Welsh Premier League?
Over 2.5 intraffar i 61% av matcherna i Welsh Premier League.
Hur ofta gör båda lagen mål i Welsh Premier League?
BTTS inträffar i 52% av matcherna i Welsh Premier League.
Har hemmalag en fördel i Welsh Premier League?
Hemmalagen vinner 49% av matcherna i Welsh Premier League.
Vem är bästa målskytt i Welsh Premier League?
Zack Clarke leder den registrerade skytteligan i Welsh Premier League säsongen 2026/2027 med 12 mål.
