Serie B 2026
BrasilienSäsong 2026
Om ligan: Serie B
Serie B är en av fotbollsligorna i Brasilien. Säsongen 2026 samlar 20 lag, med Vila Nova i topp på 61 poäng. I snitt ger matcherna 2,35 mål, och båda lagen gör mål (BTTS) i 47% av dem. Säsongen spelas från 21 mars 2026 till 14 november 2026.
Serie B 2026: säsongen i siffror
Säsongsbild
Under säsongen 2026 har 334 matcher spelats i Serie B. Vila Nova leder tabellen med 61 poäng.
Måltempo
Målsnitt: 2.35. BTTS: 47%. Over 2.5: 43%. Matcher med hållen nolla: 53%.
Resultatfördelning
Hemmasegrar: 45%. Oavgjorda: 27%. Bortasegrar: 28%.
Lag-rankningar
Novorizontino har ligans högsta målsnitt: 1.79 per match. Båda lagen gjorde mål i 65% av Sport Recifes matcher.
Tabell
| # | Lag | M | W | D | L | Mål | +/- | Poäng | PPG | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 33 | 18 | 7 | 8 | 46:31 | +15 | 61 | 1.85 | WWWDW | |
| 2 | 33 | 17 | 9 | 7 | 59:28 | +31 | 60 | 1.82 | LDWWW | |
| 3 | 33 | 17 | 9 | 7 | 39:21 | +18 | 60 | 1.82 | WWWDD | |
| 4 | 34 | 16 | 12 | 6 | 41:29 | +12 | 60 | 1.76 | DDWDW | |
| 5 | 33 | 16 | 8 | 9 | 34:28 | +6 | 56 | 1.70 | LWWLW | |
| 6 | 34 | 14 | 12 | 8 | 42:32 | +10 | 54 | 1.59 | WWLDD | |
| 7 | 33 | 15 | 7 | 11 | 51:47 | +4 | 52 | 1.58 | LWLWD | |
| 8 | 34 | 13 | 12 | 9 | 45:37 | +8 | 51 | 1.50 | LWWDL | |
| 9 | 33 | 13 | 9 | 11 | 44:45 | -1 | 48 | 1.46 | DLLLL | |
| 10 | 33 | 14 | 6 | 13 | 34:40 | -6 | 48 | 1.46 | WLLWW | |
| 11 | 33 | 11 | 14 | 8 | 32:26 | +6 | 47 | 1.42 | WLWDL | |
| 12 | 33 | 12 | 10 | 11 | 46:36 | +10 | 46 | 1.39 | WDWLD | |
| 13 | 33 | 10 | 13 | 10 | 40:39 | +1 | 43 | 1.30 | DDLLD | |
| 14 | 33 | 11 | 9 | 13 | 39:42 | -3 | 42 | 1.27 | LWDLL | |
| 15 | 33 | 11 | 9 | 13 | 35:40 | -5 | 42 | 1.27 | DWWLD | |
| 16 | 33 | 11 | 8 | 14 | 37:38 | -1 | 41 | 1.24 | DWLWW | |
| 17 | 33 | 10 | 6 | 17 | 33:43 | -10 | 36 | 1.09 | LLLWW | |
| 18 | 33 | 7 | 8 | 18 | 42:49 | -7 | 29 | 0.88 | LLLLD | |
| 19 | 33 | 4 | 5 | 24 | 21:54 | -33 | 17 | 0.52 | LLLLW | |
| 20 | 34 | 3 | 5 | 26 | 19:74 | -55 | 14 | 0.41 | LLLLD |
Ligastatistik
Statistiken för säsongen 2026 bygger på 334 spelade matcher.
Målfördelning
Lagranking
Jämför lagen efter mål per match, BTTS, Over 2.5, hållna nollor och hörnor i spelade ligamatcher.
Bästa offensiv
Gjorda mål per match
- 1
Novorizontino1.79 - 2
CRB1.55 - 3
Vila Nova1.39 - 4
São Bernardo1.39 - 5
Sport Recife1.32
Bästa defensiv
Insläppta mål per match (lägre är bättre)
- 1
Juventude0.68 - 2
Cuiabá0.79 - 3
Novorizontino0.85 - 4
Criciúma0.85 - 5
Fortaleza0.85
Mest BTTS
% matcher där båda lagen gjorde mål
- 1
Sport Recife65% - 2
São Bernardo61% - 3
Athletic Club61% - 4
CRB58% - 5
Londrina55%
Mest Over 2.5
% matcher med minst 3 mål
- 1
Londrina64% - 2
CRB64% - 3
Operário PR62% - 4
Novorizontino58% - 5
Sport Recife50%
Flest hållna nollor
Matcher utan insläppt mål
Ligans spelstil
Se om ligan brukar bjuda på snabba, öppna eller intensiva matcher och hur stor hemmafördelen är.
Jämfört med andra ligor ligger Serie B över genomsnittet i matchtempo, under genomsnittet i chanskvalitet och under genomsnittet i öppenhet. Hemmafördelen är över genomsnittet, intensiteten över genomsnittet och ligans jämnhet över genomsnittet.
Spelarledare
Säsongsledare baserat på registrerad spelardata.
Bästa målskyttar
Flest assist
Högsta betyg
Flest minuter
- 1Thiago Couto Wenceslau2,970
- 2Muriel Gustavo Becker2,970
- 3Luan Polli Gomes2,880
- 4Helton Brant Aleixo Leite2,877
- 5Gustavo Vilar dos Santos2,865
- 6Marcelo Hermes2,859
- 7Raul Lo Goncalves2,836
- 8Alex Alves de Lima2,836
xG-tabell och förväntade poäng
Jämför lagens resultat med kvaliteten på de målchanser de skapar och tillåter.
| # | Lag | M | xGxG - expected goals, the quality of scoring chances. | xGAxGA - expected goals allowed to opponents. | xGD | xPtsxPts - expected points calculated from xG. | Poäng | Delta |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 33 | 1.74 | 1.16 | +0.57 | 57 | 60 | +3 | |
| 2 | 33 | 1.96 | 1.43 | +0.53 | 56 | 52 | -4 | |
| 3 | 33 | 1.46 | 1.13 | +0.33 | 52 | 47 | -5 | |
| 4 | 33 | 1.75 | 1.42 | +0.33 | 52 | 42 | -10 | |
| 5 | 34 | 1.65 | 1.42 | +0.23 | 52 | 54 | +2 | |
| 6 | 33 | 1.53 | 1.28 | +0.25 | 50 | 56 | +6 | |
| 7 | 33 | 1.45 | 1.28 | +0.17 | 49 | 61 | +12 | |
| 8 | 34 | 1.48 | 1.41 | +0.07 | 49 | 60 | +11 | |
| 9 | 34 | 1.39 | 1.31 | +0.08 | 48 | 61 | +13 | |
| 10 | 34 | 1.50 | 1.45 | +0.06 | 48 | 43 | -5 | |
| 11 | 33 | 1.40 | 1.35 | +0.05 | 47 | 41 | -6 | |
| 12 | 34 | 1.45 | 1.56 | -0.11 | 45 | 51 | +6 | |
| 13 | 33 | 1.46 | 1.56 | -0.10 | 44 | 29 | -15 | |
| 14 | 33 | 1.40 | 1.52 | -0.12 | 44 | 48 | +4 | |
| 15 | 34 | 1.44 | 1.62 | -0.18 | 44 | 48 | +4 | |
| 16 | 34 | 1.47 | 1.62 | -0.15 | 43 | 20 | -23 | |
| 17 | 33 | 1.34 | 1.64 | -0.30 | 40 | 46 | +6 | |
| 18 | 33 | 1.28 | 1.68 | -0.39 | 38 | 43 | +5 | |
| 19 | 33 | 1.21 | 1.65 | -0.44 | 37 | 36 | -1 | |
| 20 | 34 | 1.12 | 1.96 | -0.85 | 32 | 14 | -18 |
xGxG (förväntade mål) — hur många mål ett lag borde göra utifrån kvaliteten på chanserna. = xG betyder forvantade mal. xPts beraknas fran varje matchs xG med Poisson-fordelning. Positiv delta betyder fler poang an prestationen antyder; negativ delta betyder battre spel an tabellen visar.
Matcher och spelschema
Resultat och kommande matcher - byt omgång med pilar eller lista.
Tävlingens spelschema
Omgång 34
Domare i tävlingen
Jämför hur många matcher varje domare har dömt och deras snitt för kort, mål och straffar.
Vanliga frågor
Hur manga lag spelar i Serie B?
Sasongen 2026 i Serie B omfattar 20 lag.
När börjar och slutar säsongen 2026 i Serie B?
Säsongen 2026 i Serie B spelas från 21 mars 2026 till 14 november 2026.
Hur många omgångar har säsongen i Serie B?
Säsongen 2026 i Serie B omfattar 38 omgångar.
Vem leder tabellen i Serie B?
Vila Nova leder Serie B med 61 poäng.
Vilket lag gör flest mål i Serie B?
Novorizontino har bästa anfallet i Serie B, med 1.79 mål per match.
Vilket lag har bästa försvaret i Serie B?
Juventude släpper in minst mål i Serie B, 0.68 per match.
Hur manga mal blir det i snitt i Serie B?
Serie B har 2,35 mal per match i snitt.
Hur ofta sitter Over 2.5 i Serie B?
Over 2.5 intraffar i 43% av matcherna i Serie B.
Hur ofta gör båda lagen mål i Serie B?
BTTS inträffar i 47% av matcherna i Serie B.
Har hemmalag en fördel i Serie B?
Hemmalagen vinner 45% av matcherna i Serie B.
Vem är bästa målskytt i Serie B?
Mikael Filipe Viana de Sousa leder den registrerade skytteligan i Serie B säsongen 2026 med 17 mål.
