Categoria Primera A 2026
ColombiaSäsong 2026
Om ligan: Categoria Primera A
Categoria Primera A är en av fotbollsligorna i Colombia. Säsongen spelas från 16 januari 2026 till 8 november 2026. I snitt ger matcherna 2,50 mål, och båda lagen gör mål (BTTS) i 53% av dem.
Categoria Primera A 2026: säsongen i siffror
Säsongsbild
Under säsongen 2026 har 261 matcher spelats i Categoria Primera A.
Måltempo
Målsnitt: 2.50. BTTS: 53%. Over 2.5: 46%. Matcher med hållen nolla: 47%.
Resultatfördelning
Hemmasegrar: 46%. Oavgjorda: 31%. Bortasegrar: 23%.
Lag-rankningar
2142 har ligans högsta målsnitt: 2.03 per match. Båda lagen gjorde mål i 77% av 2135s matcher.
Tabellen för aktuell säsong är inte tillgänglig än. Kontrollera spelschemat nedan.
Ligastatistik
Statistiken för säsongen 2026 bygger på 261 spelade matcher.
Målfördelning
Lagranking
Jämför lagen efter mål per match, BTTS, Over 2.5, hållna nollor och hörnor i spelade ligamatcher.
Bästa defensiv
Insläppta mål per match (lägre är bättre)
Ligans spelstil
Se om ligan brukar bjuda på snabba, öppna eller intensiva matcher och hur stor hemmafördelen är.
Jämfört med andra ligor ligger Categoria Primera A nära genomsnittet i matchtempo, under genomsnittet i chanskvalitet och under genomsnittet i öppenhet. Hemmafördelen är över genomsnittet, intensiteten över genomsnittet och ligans jämnhet över genomsnittet.
Spelarledare
Säsongsledare baserat på registrerad spelardata.
Bästa målskyttar
Flest assist
Högsta betyg
Flest minuter
xG-tabell och förväntade poäng
Jämför lagens resultat med kvaliteten på de målchanser de skapar och tillåter.
| # | Lag | M | xGxG - expected goals, the quality of scoring chances. | xGAxGA - expected goals allowed to opponents. | xGD | xPtsxPts - expected points calculated from xG. | Poäng | Delta |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2142 | 30 | 1.77 | 1.26 | +0.51 | 51 | 67 | +16 |
| 2 | 2136 | 25 | 1.62 | 1.07 | +0.55 | 44 | 37 | -7 |
| 3 | 2141 | 28 | 1.52 | 1.29 | +0.23 | 43 | 51 | +8 |
| 4 | 2140 | 28 | 1.43 | 1.22 | +0.21 | 43 | 47 | +4 |
| 5 | 2131 | 30 | 1.38 | 1.44 | -0.06 | 40 | 46 | +6 |
| 6 | 2137 | 24 | 1.51 | 1.12 | +0.39 | 39 | 38 | -1 |
| 7 | 2132 | 25 | 1.37 | 1.10 | +0.27 | 39 | 35 | -4 |
| 8 | 2139 | 25 | 1.35 | 1.08 | +0.27 | 39 | 33 | -6 |
| 9 | 2135 | 26 | 1.62 | 1.43 | +0.20 | 39 | 40 | +1 |
| 10 | 2149 | 28 | 1.41 | 1.40 | +0.01 | 39 | 35 | -4 |
| 11 | 2133 | 28 | 1.39 | 1.39 | 0.00 | 39 | 41 | +2 |
| 12 | 2143 | 28 | 1.26 | 1.32 | -0.06 | 37 | 35 | -2 |
| 13 | 2152 | 25 | 1.24 | 1.25 | -0.01 | 34 | 28 | -6 |
| 14 | 2147 | 24 | 1.26 | 1.31 | -0.04 | 33 | 35 | +2 |
| 15 | 2159 | 26 | 1.14 | 1.34 | -0.19 | 33 | 33 | 0 |
| 16 | 2146 | 25 | 1.17 | 1.34 | -0.17 | 32 | 19 | -13 |
| 17 | 2151 | 24 | 1.01 | 1.38 | -0.37 | 27 | 19 | -8 |
| 18 | 2150 | 25 | 1.11 | 1.58 | -0.47 | 27 | 23 | -4 |
| 19 | 2153 | 25 | 1.11 | 1.73 | -0.62 | 25 | 24 | -1 |
| 20 | 2161 | 23 | 0.94 | 1.79 | -0.85 | 20 | 15 | -5 |
xGxG (förväntade mål) — hur många mål ett lag borde göra utifrån kvaliteten på chanserna. = xG betyder forvantade mal. xPts beraknas fran varje matchs xG med Poisson-fordelning. Positiv delta betyder fler poang an prestationen antyder; negativ delta betyder battre spel an tabellen visar.
Matcher och spelschema
Resultat och kommande matcher - byt omgång med pilar eller lista.
Tävlingens spelschema
Clausura · Omgång 1
Domare i tävlingen
Jämför hur många matcher varje domare har dömt och deras snitt för kort, mål och straffar.
Vanliga frågor
När börjar och slutar säsongen 2026 i Categoria Primera A?
Säsongen 2026 i Categoria Primera A spelas från 16 januari 2026 till 8 november 2026.
Hur många omgångar har säsongen i Categoria Primera A?
Säsongen 2026 i Categoria Primera A omfattar 19 omgångar.
Vilket lag gör flest mål i Categoria Primera A?
2142 har bästa anfallet i Categoria Primera A, med 2.03 mål per match.
Vilket lag har bästa försvaret i Categoria Primera A?
2142 släpper in minst mål i Categoria Primera A, 0.83 per match.
Hur manga mal blir det i snitt i Categoria Primera A?
Categoria Primera A har 2,50 mal per match i snitt.
Hur ofta sitter Over 2.5 i Categoria Primera A?
Over 2.5 intraffar i 46% av matcherna i Categoria Primera A.
Hur ofta gör båda lagen mål i Categoria Primera A?
BTTS inträffar i 53% av matcherna i Categoria Primera A.
Har hemmalag en fördel i Categoria Primera A?
Hemmalagen vinner 46% av matcherna i Categoria Primera A.
Vem är bästa målskytt i Categoria Primera A?
Yeison Estiven Guzmán Gómez leder den registrerade skytteligan i Categoria Primera A säsongen 2026 med 14 mål.
