Colombia - Categoria Primera AEstadio Olímpico Pascual GuerreroData uppdaterad 14 oktober 2026

América de Cali - Independiente Medellín: matchstatistik

América de Cali - Independiente Medellín: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

América de Cali mötte Independiente Medellín i Categoria Primera A (Colombia). Matchen spelades den 12 oktober 2026. Arena: Estadio Olímpico Pascual Guerrero. Slutresultat: 1:2.

Aktuell form

América de Cali: 3-1-1, 2.00 poäng/match. Independiente Medellín: 1-2-2, 1.00 poäng/match.

Målstatistik

América de Cali gör 1.52 och släpper in 0.82 mål per match. Independiente Medellín gör 1.45 och släpper in 1.29. Ligans snitt: 2.55 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: América de Cali 36%, Independiente Medellín 65%. Over 2.5: América de Cali 42%, Independiente Medellín 61%. Liganivå: BTTS 54%, Over 2.5 48%.

xG, skott och stil

Independiente Medellín har högre xG: 1.56 mot 1.50. América de Cali: 13.6 skott per match, Independiente Medellín: 14.7.

Matchhalvor

América de Cali: leder i paus 36%, mål i andra halvlek 0.79. Independiente Medellín: leder i paus 16%, mål i andra halvlek 0.84.

Mål per minut

América de Cali: 16-30 (13 mal). Independiente Medellín: 46-60 (10 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Categoria Primera A: 2.55 mål per match, BTTS 54%, Over 2.5 48%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 7 tidigare inbördes möten: 2-3-2. Målsnitt 2.43, BTTS 71%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

América de Cali har vunnit 69% av sina hemmamatcher, medan Independiente Medellín har segrat i 36% av sina bortamatcher, vilket ger hemmalaget ett tydligt övertag. América gör i genomsnitt 2 mål och släpper bara in 0,44 mål per match på hemmaplan; gästerna gör 1,43 mål och släpper in 1,36 mål per bortamatch. Hemmalaget skapar också farligare målchanser: deras genomsnittliga xG på hemmaplan är 1,78, jämfört med gästernas 1,31 på bortaplan. América har tagit 3 segrar och släppt in 4 mål på sina fem senaste matcher, medan Medellín bara har vunnit en gång och släppt in 8 mål. Med 63% hållna nollor för hemmalaget på hemmaplan och 21% för gästerna på bortaplan är en seger för América det mest sannolika utfallet.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Båda lagen gör mål (BLGM) i 65% respektive 64% av sina matcher den här säsongen, vilket är oftare än ligasnittet på 55%. América de Cali gör i genomsnitt 1,47 mål per match och Independiente Medellín 1,43, samtidigt som lagen släpper in 1,24 respektive 1,36 mål. Hemmalaget skapar i genomsnitt 1,76 xG, jämfört med 1,35 xG som bortalaget släpper till, vilket stärker chanserna för ett hemmamål. Medellín har också offensiva argument: under sina fem senaste matcher har laget haft ett snitt på 1,70 xG, även om det bara blev 1,2 mål, medan América släppte till 1,49 xG under samma period. Risken att ett av lagen inte gör mål är fortfarande reell, men båda lagens offensiva statistik och säsongens målandelar talar för mål från båda håll.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Det starkaste valet är Över 1,5 mål: den gränsen har passerats i 76% av América de Calis matcher och 79% av Independiente Medellíns matcher. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,47 mål med ett xG på 1,76, medan gästerna släpper in i genomsnitt 1,36 mål, vilket ger América goda förutsättningar att göra mål. Medellín gör i genomsnitt 1,43 mål, medan América släpper in 1,24; under de senaste fem matcherna har lagen gjort 1,2 respektive 1,6 mål per match. Linan på 2,5 mål är mindre säker, även om den har överskridits i 59% av hemmalagets matcher och 64% av gästernas. Därför är stödet för Över 1,5 mål tydligare.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Oavgjort i halvtid är det mest sannolika utfallet: Independiente Medellín spelade oavgjort i halvtid i 57 % av matcherna och gjorde inget mål före paus i 64 % av dem. América de Cali gick också till halvtidsvilan med oavgjort i 35 % av matcherna, men lagets ledning i 2 av de senaste 5 matcherna visar att en tidig ledning fortfarande är ett realistiskt alternativ. Ett slutligt hemmaseger stöds av högre genomsnittligt xG, 1,76 mot 1,31, och bättre form: 3 segrar på de senaste 5 matcherna jämfört med gästernas 1 seger. Efter paus vann América 59 % av andra halvlekarna och släppte i genomsnitt bara in 0,18 mål, medan Medellín vann 28 % av andra halvlekarna och släppte in i genomsnitt 0,86 mål. Därför har scenariot med oavgjort i halvtid och hemmaseger därefter starkast stöd i statistiken, även om gästernas snitt på 1,00 gjorda mål efter paus minskar säkerheten i valet.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

1 : 1
1:a halvlek
0 : 1
2:a halvlek

Matchstatistik

51Bollinnehav (%)49
América de CaliIndependiente Medellín
12Skott14
América de CaliIndependiente Medellín
3Skott pa mal4
América de CaliIndependiente Medellín
1.18xG1.39
América de CaliIndependiente Medellín
2Horner7
América de CaliIndependiente Medellín
30Farliga anfall31
América de CaliIndependiente Medellín
9Regelbrott10
América de CaliIndependiente Medellín
3Kort3
América de CaliIndependiente Medellín

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

América de CaliIndependiente Medellín
1.52Gjorda mål / match1.45
América de CaliIndependiente Medellín
0.82Insläppta mål / match1.29
América de CaliIndependiente Medellín
América de CaliIndependiente Medellín
55%Genomsnittligt bollinnehav53%
América de CaliIndependiente Medellín
4.67Skott på mål / match5.03
América de CaliIndependiente Medellín
América de CaliIndependiente Medellín

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

13.64Skott per match14.74
América de CaliIndependiente Medellín
4.67Skott på mål5.03
América de CaliIndependiente Medellín
11.1%Skottkonvertering9.8%
América de CaliIndependiente Medellín
55%Bollinnehav53%
América de CaliIndependiente Medellín
1.5xG för1.56
América de CaliIndependiente Medellín
1.33xG emot1.15
América de CaliIndependiente Medellín

Skottkvalitet

América de Cali: BalanseratIndependiente Medellín: Offensivt
América de CaliIndependiente Medellín
Precision (skott på mål)34%34%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.330.29

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

América de Cali är 100% bättre på: form senaste 5.

2 p / match - América de Cali · 1 p / match - Independiente Medellín

América de Cali
WLDWW
Resultatfördelning
55% V21% O24% F
Säsong (V-O-F)
18-7-8
1.85 p / match · målskillnad +23
Senaste 5 (V-O-F)
3-1-1
2.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
11-4-1
Senaste 5 hemma
4-0-1
WWWLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.4Insläppta mål: 0.6xG: 1.34Motståndarens xG: 1.52BTTS: 40%Over 2.5: 40%
Independiente Medellín
DWLDL
Resultatfördelning
42% V23% O35% F
Säsong (V-O-F)
13-7-11
1.48 p / match · målskillnad +5
Senaste 5 (V-O-F)
1-2-2
1.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
5-4-5
Senaste 5 borta
2-1-2
WWLDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 1.6xG: 1.70Motståndarens xG: 1.32BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

América de Cali är 5% bättre på: gjorda mål per match.

1.52 mål / match - América de Cali · 1.45 mål / match - Independiente Medellín

América de Cali är 57% bättre på: insläppta mål per match.

0.82 mål / match - América de Cali · 1.29 mål / match - Independiente Medellín

América de Calis målprofil: mycket stark

América de Cali gör mål i 79% av matcherna (26 av 33 matcher), medan Independiente Medellín håller nollan i 23% (7 av 31 matcher).

Independiente Medellíns målprofil: stark

Independiente Medellín gör mål i 84% av matcherna (26 av 31 matcher), medan América de Cali håller nollan i 48% (16 av 33 matcher).

50Gjorda mål (säsong)45
América de CaliIndependiente Medellín
27Insläppta mål (säsong)40
América de CaliIndependiente Medellín
2.33Snittmål per match2.74
América de CaliIndependiente Medellín
7Gjorda mål (senaste 5)6
América de CaliIndependiente Medellín
3Insläppta mål (senaste 5)8
América de CaliIndependiente Medellín

Hur ofta gör laget minst...

79%1 mål84%
América de CaliIndependiente Medellín
36%2 mål48%
América de CaliIndependiente Medellín
21%3 mål13%
América de CaliIndependiente Medellín
6%4 mål0%
América de CaliIndependiente Medellín

Hur ofta släpper laget in minst...

52%1 mål77%
América de CaliIndependiente Medellín
24%2 mål45%
América de CaliIndependiente Medellín
3%3 mål6%
América de CaliIndependiente Medellín
3%4 mål0%
América de CaliIndependiente Medellín

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

36%
América de Cali - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.12 av 33 matcher
65%
Independiente Medellín - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.20 av 31 matcher
54%
Ligasnitt

Målmönster

18%BTTS i halvtid29%
América de CaliIndependiente Medellín
3%BTTS i båda halvlekarna0%
América de CaliIndependiente Medellín
30%Mål i båda halvlekarna23%
América de CaliIndependiente Medellín

BTTS och antal mål

24%Minst 3 mål och BTTS58%
América de CaliIndependiente Medellín
18%Minst 3 mål utan BTTS3%
América de CaliIndependiente Medellín
40%BTTS - senaste 560%
América de CaliIndependiente Medellín

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

Hela matchen - lagjämförelse (Over)

América de CaliIndependiente Medellín
América de CaliIndependiente Medellín
América de CaliIndependiente Medellín

1:a halvlek

73%Minst 1 mål före paus71%
América de CaliIndependiente Medellín
39%Minst 2 mål före paus45%
América de CaliIndependiente Medellín
6%Minst 3 mål före paus19%
América de CaliIndependiente Medellín

2:a halvlek

76%Minst 1 mål efter paus81%
América de CaliIndependiente Medellín
27%Minst 2 mål efter paus35%
América de CaliIndependiente Medellín
6%Minst 3 mål efter paus13%
América de CaliIndependiente Medellín

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

América de Cali är 62% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.52 p / match - América de Cali · 0.94 p / match - Independiente Medellín

América de Cali - läge i halvtid
36% leder42% oavgjort21% ligger under
Independiente Medellín - läge i halvtid
16% leder45% oavgjort39% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.52Poäng per match (1:a halvlek)0.94
América de CaliIndependiente Medellín
0.73Gjorda mål (1:a halvlek)0.61
América de CaliIndependiente Medellín
0.45Insläppta mål (1:a halvlek)0.81
América de CaliIndependiente Medellín
1.18Snittmål (1:a halvlek)1.42
América de CaliIndependiente Medellín
64%Hållen nolla före paus42%
América de CaliIndependiente Medellín
45%Utan mål före paus58%
América de CaliIndependiente Medellín

Efter paus (2:a halvlek)

1.76Poäng per match (2:a halvlek)1.68
América de CaliIndependiente Medellín
0.79Gjorda mål (2:a halvlek)0.84
América de CaliIndependiente Medellín
0.36Insläppta mål (2:a halvlek)0.48
América de CaliIndependiente Medellín
1.15Snittmål (2:a halvlek)1.32
América de CaliIndependiente Medellín
70%Hållen nolla efter paus65%
América de CaliIndependiente Medellín
45%Utan mål efter paus35%
América de CaliIndependiente Medellín

América de Cali - resultat andra halvlek

48% V30% O21% F
50
Halvtidspoäng
24
Halvtidsmål
+9
Målskillnad (1:a halvlek)
58
Poäng andra halvlek
+14
Målskillnad (2:a halvlek)
1.52
PPG före paus
Håller ledningen153%

Leder i halvtid i 36% av matcherna och vinner 55%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Independiente Medellín - resultat andra halvlek

45% V32% O23% F
29
Halvtidspoäng
19
Halvtidsmål
-6
Målskillnad (1:a halvlek)
52
Poäng andra halvlek
+11
Målskillnad (2:a halvlek)
0.94
PPG före paus
Håller ledningen263%

Leder i halvtid i 16% av matcherna och vinner 42%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.3

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

América de Cali - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.601.60
Gjorda mål / match0.80.6
Insläppta mål / match0.40.2
Snittmål per match1.20.8
1 mål80%60%
2 mål40%20%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%80%
Utan mål40%60%
Målskillnad+2+2
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4
Independiente Medellín - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.601.80
Gjorda mål / match0.60.6
Insläppta mål / match1.00.6
Snittmål per match1.61.2
1 mål60%100%
2 mål60%20%
3 mål40%0%
Hållen nolla40%60%
Utan mål40%40%
Målskillnad-20
Halvtid: 0% leder - 60% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 0% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 60% - Totalt antal halvtidsmål: 3

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

América de Cali
GjordaInsläppta
3
8
0-15
13
2
16-30
8
5
31-45
8
1
46-60
11
2
61-75
7
9
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (13 goals). Släpper in mest i 76-90 (9). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

Independiente Medellín
GjordaInsläppta
4
4
0-15
9
9
16-30
6
12
31-45
10
3
46-60
6
3
61-75
10
9
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (10 goals). Släpper in mest i 31-45 (12). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.54
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.4 : 1.1
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
100%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
51%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-4%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
66%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
3%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 33 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

América de Cali

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.17
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.53
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-15.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.02
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.51
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
100%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
79%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.15
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.1
Sena mål
14% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 6% under den första kvarten.
14%

Independiente Medellín

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.41
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.25
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-6.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.11
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.14
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
139%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
85%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.48
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
22% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 9% under den första kvarten.
22%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Categoria Primera A).

Lagen vs ligan

América de CaliLigaIndependiente Medellín
Snittmål per match▼ 2.332.55▲ 2.74
Båda lagen gjorde mål▼ 36%54%▲ 65%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 42%48%▲ 61%
Hållna nollor▲ 48%27%▼ 23%
Mål före paus▲ 73%67%▲ 71%
Mål efter paus▼ 76%78%▲ 81%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.55
Snittmål per match
54%
Båda lagen gjorde mål
48%
Minst 3 mål (Over 2.5)
27%
Hållna nollor
1.52
Hemmamål / match
1.04
Bortamål / match
+46%
Hemmafördel i anfall
+32%
Hemmafördel i försvar
+21%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
67%
1 mål
35%
2 mål
11%
3 mål
2%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
78%
1 mål
41%
2 mål
16%
3 mål
5%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. América de CaliGult kortDaniel Alejandro Rosero Valencia
  2. América de CaliGult kortDaniel Alejandro Rosero Valencia
  3. América de CaliGult kortRafael Andrés Carrascal Avilez
  4. Independiente MedellínGult kortHalam Stiven Loboa Diaz
  5. Independiente MedellínGult kortJohn Edwin Montaño Preciado
  6. Independiente MedellínGult kortBaldomero Perlaza Perlaza

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (7): América de Cali 2 - 3 - 2 Independiente Medellín. Malgenomsnitt 2.43, bada lagen gjorde mal i 71% matcher.

Independiente Medellín
2 : 1
América de Cali
Deportivo Independiente Medellín
1 : 1
Sociedad Anónima Deportiva América SA
Sociedad Anónima Deportiva América SA
2 : 1
Deportivo Independiente Medellín
Deportivo Independiente Medellín
3 : 0
Sociedad Anónima Deportiva América SA
Sociedad Anónima Deportiva América SA
1 : 1
Deportivo Independiente Medellín
Deportivo Independiente Medellín
1 : 1
Sociedad Anónima Deportiva América SA
Sociedad Anónima Deportiva América SA
2 : 0
Deportivo Independiente Medellín

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i América de Cali - Independiente Medellín?

Categoria Primera A-matchen slutade América de Cali 1:2 Independiente Medellín. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan América de Cali och Independiente Medellín ut?

I de senaste 7 inbördes mötena vann América de Cali 2, Independiente Medellín 2 och 3 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,43 mål, med båda lagen på mål i 71%.

Vad visar målstatistiken inför América de Cali - Independiente Medellín?

América de Cali gör i snitt 1,52 mål per match och Independiente Medellín 1,45. Snittet i Categoria Primera A är 2,55 mål, med Over 2.5 i 48% av matcherna. Båda lagen gör mål i 36% av América de Calis matcher och 65% av Independiente Medellíns.

I vilken form är América de Cali och Independiente Medellín?

De senaste 5 matcherna har América de Cali facit 3-1-1 (2,00 poäng per match) och Independiente Medellín 1-2-2 (1,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för América de Cali - Independiente Medellín?

Den statistiska bakgrunden till América de Cali - Independiente Medellín — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.