Tyskland - BundesligaStadion im Borussia-ParkData uppdaterad 03 november 2026

Borussia M'gladbach - Paderborn: matchstatistik

Borussia M'gladbach - Paderborn: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Borussia M'gladbach mötte Paderborn i Bundesliga (Tyskland). Matchen spelades den 31 oktober 2026. Arena: Stadion im Borussia-Park. Slutresultat: 0:0.

Aktuell form

Borussia M'gladbach: 1-0-4, 0.60 poäng/match. Paderborn: 2-1-2, 1.40 poäng/match.

Målstatistik

Borussia M'gladbach gör 1.57 och släpper in 3.14 mål per match. Paderborn gör 0.86 och släpper in 1.29. Ligans snitt: 3.58 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Borussia M'gladbach 71%, Paderborn 29%. Over 2.5: Borussia M'gladbach 100%, Paderborn 43%. Liganivå: BTTS 58%, Over 2.5 72%.

xG, skott och stil

Borussia M'gladbach har högre xG: 1.59 mot 1.47. Borussia M'gladbach: 15.3 skott per match, Paderborn: 14.0.

Matchhalvor

Borussia M'gladbach: leder i paus 14%, mål i andra halvlek 0.86. Paderborn: leder i paus 29%, mål i andra halvlek 0.29.

Mål per minut

Borussia M'gladbach: 46-60 (4 mal). Paderborn: 16-30 (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Bundesliga: 3.58 mål per match, BTTS 58%, Over 2.5 72%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Borussia M'gladbach har förlorat samtliga 3 hemmamatcher hittills, men gjort i genomsnitt 2,33 mål i dessa, medan Paderborn bara har gjort 0,67 mål per match på bortaplan. Hemmalaget skapar också fler chanser: deras xG på hemmaplan är 1,84, jämfört med gästernas 1,03 xG på bortaplan. Paderborn har dock varit effektivare på att ta poäng den senaste tiden — laget har vunnit 3 av sina 5 senaste matcher, medan Borussia har vunnit 2 av 5. Hemmalagets chanser begränsas av ett försvar som i genomsnitt släpper in 3,33 mål på hemmaplan, även om Paderborn har gått mållöst från 67% av sina bortamatcher. Därför räknar jag med att Borussia bryter sin negativa trend, men eftersom Paderborn har spelat oavgjort i 2 av sina 3 bortamatcher är även delad poäng ett realistiskt utfall.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

I Borussias hemmamatcher gjorde båda lagen mål i 25 % av matcherna, och i Paderborns bortamatcher i 33 %, vilket talar för spelet ”Båda lagen gör mål (BLGM) – Nej”. Den största begränsningen är gästernas målproduktion: på bortaplan gör de i genomsnitt 0,67 mål, har 1,33 skott på mål och har gått mållösa från 67 % av matcherna. Borussia skapar fler chanser på hemmaplan – deras genomsnittliga xG är 1,80 jämfört med Paderborns 1,03 på bortaplan – så ett mål från hemmalaget framstår som mer sannolikt än att båda lagen gör mål. De fem senaste matcherna skapar dock viss osäkerhet: i 80 % av dem gjorde båda lagen mål när Borussia spelade, och Paderborn gjorde i genomsnitt 1,4 mål. Trots den förbättringen ger Paderborns svaga målproduktion på bortaplan och den låga andelen matcher där båda lagen gör mål en liten fördel åt scenariot där minst ett av lagen inte gör mål.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Borussia skjuter i genomsnitt 16,75 gånger och skapar 1,80 xG på hemmaplan, medan Paderborn låter motståndarna komma upp i 2,13 xG, vilket pekar på ett övertag för hemmalaget. Gästerna har dock en blygsam offensiv produktion: de gör i genomsnitt 0,67 mål och får iväg 1,33 skott på mål per match, så deras bidrag till målskörden kan bli begränsat. Linan Under 3,5 mål har starkast stöd i resultaten: 75% av Borussias hemmamatcher och 67% av Paderborns bortamatcher har slutat under den gränsen. Viss försiktighet är motiverad eftersom minst tre mål har gjorts i 80% av Borussias fem senaste matcher, men den prognostiserade totalsumman på 2,55 mål talar fortfarande för Under 3,5.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Det mest sannolika scenariot är oavgjort i halvtid och seger för Borussia M’gladbach efter matchen. Paderborn har spelat oavgjort i halvtid i 33 % av sina bortamatcher, och hemmalaget har i sina hemmamatcher i genomsnitt bara gjort 0,5 mål i första halvlek, så en tidig ledning för Borussia är inte given. Efter paus kan övertaget gå över till hemmalaget: Paderborn har i genomsnitt släppt in 1,33 mål i andra halvlek på bortaplan och har inte gjort ett enda mål efter paus. Borussia gynnas också av större offensiv styrka på hemmaplan — ett genomsnittligt xG på 1,80 jämfört med Paderborns 1,03 på bortaplan samt 5,0 skott på mål jämfört med 1,33. Spelet är dock förenat med risk eftersom Paderborn har vunnit 3 av sina 5 senaste matcher totalt, och därför är scenariot X/1 inte mycket mer sannolikt än de övriga.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

43Bollinnehav (%)57
Borussia M'gladbachPaderborn
12Skott13
Borussia M'gladbachPaderborn
4Skott pa mal4
Borussia M'gladbachPaderborn
1.28xG1.43
Borussia M'gladbachPaderborn
4Horner7
Borussia M'gladbachPaderborn
33Farliga anfall44
Borussia M'gladbachPaderborn
10Regelbrott9
Borussia M'gladbachPaderborn
2Kort3
Borussia M'gladbachPaderborn

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Borussia M'gladbachPaderborn
1.57Gjorda mål / match0.86
Borussia M'gladbachPaderborn
3.14Insläppta mål / match1.29
Borussia M'gladbachPaderborn
46%Genomsnittligt bollinnehav49%
Borussia M'gladbachPaderborn
4.71Skott på mål / match3.43
Borussia M'gladbachPaderborn

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

15.29Skott per match14
Borussia M'gladbachPaderborn
4.71Skott på mål3.43
Borussia M'gladbachPaderborn
10.3%Skottkonvertering6.1%
Borussia M'gladbachPaderborn
46%Bollinnehav49%
Borussia M'gladbachPaderborn
1.59xG för1.47
Borussia M'gladbachPaderborn
2.01xG emot1.87
Borussia M'gladbachPaderborn

Skottkvalitet

Borussia M'gladbach: OffensivtPaderborn: Offensivt
Borussia M'gladbachPaderborn
Precision (skott på mål)31%25%
Chanskvalitet (xG per skott)0.100.10
Avslut (mål per skott på mål)0.330.25

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Paderborn är 133% bättre på: form senaste 5.

0.6 p / match - Borussia M'gladbach · 1.4 p / match - Paderborn

Borussia M'gladbach
LLLLW
Resultatfördelning
14% V0% O86% F
Säsong (V-O-F)
1-0-6
0.43 p / match · målskillnad -11
Senaste 5 (V-O-F)
1-0-4
0.60 p / match
Facit hemma (V-O-F)
0-0-3
Senaste 5 hemma
0-0-3
LLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 3.0xG: 1.43Motståndarens xG: 1.92BTTS: 80%Over 2.5: 100%
Paderborn
LWLDW
Resultatfördelning
29% V29% O43% F
Säsong (V-O-F)
2-2-3
1.14 p / match · målskillnad -3
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-2-1
Senaste 5 borta
0-2-1
DLD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 1.6xG: 1.59Motståndarens xG: 1.85BTTS: 40%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Borussia M'gladbach är 83% bättre på: gjorda mål per match.

1.57 mål / match - Borussia M'gladbach · 0.86 mål / match - Paderborn

Paderborn är 143% bättre på: insläppta mål per match.

3.14 mål / match - Borussia M'gladbach · 1.29 mål / match - Paderborn

Borussia M'gladbachs målprofil: stark

Borussia M'gladbach gör mål i 71% av matcherna (5 av 7 matcher), medan Paderborn håller nollan i 29% (2 av 7 matcher).

Paderborns målprofil: stark

Paderborn gör mål i 43% av matcherna (3 av 7 matcher), medan Borussia M'gladbach håller nollan i 0% (0 av 7 matcher).

11Gjorda mål (säsong)6
Borussia M'gladbachPaderborn
22Insläppta mål (säsong)9
Borussia M'gladbachPaderborn
4.71Snittmål per match2.14
Borussia M'gladbachPaderborn
8Gjorda mål (senaste 5)6
Borussia M'gladbachPaderborn
15Insläppta mål (senaste 5)8
Borussia M'gladbachPaderborn

Hur ofta gör laget minst...

71%1 mål43%
Borussia M'gladbachPaderborn
43%2 mål29%
Borussia M'gladbachPaderborn
43%3 mål14%
Borussia M'gladbachPaderborn
0%4 mål0%
Borussia M'gladbachPaderborn

Hur ofta släpper laget in minst...

100%1 mål71%
Borussia M'gladbachPaderborn
100%2 mål43%
Borussia M'gladbachPaderborn
57%3 mål14%
Borussia M'gladbachPaderborn
43%4 mål0%
Borussia M'gladbachPaderborn

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

71%
Borussia M'gladbach - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.5 av 7 matcher
58%
Ligasnitt

Målmönster

57%BTTS i halvtid0%
Borussia M'gladbachPaderborn
43%BTTS i båda halvlekarna0%
Borussia M'gladbachPaderborn
43%Mål i båda halvlekarna14%
Borussia M'gladbachPaderborn

BTTS och antal mål

71%Minst 3 mål och BTTS29%
Borussia M'gladbachPaderborn
29%Minst 3 mål utan BTTS14%
Borussia M'gladbachPaderborn
80%BTTS - senaste 540%
Borussia M'gladbachPaderborn

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

100%Minst 1 mål före paus71%
Borussia M'gladbachPaderborn
71%Minst 2 mål före paus29%
Borussia M'gladbachPaderborn
29%Minst 3 mål före paus0%
Borussia M'gladbachPaderborn

2:a halvlek

100%Minst 1 mål efter paus71%
Borussia M'gladbachPaderborn
86%Minst 2 mål efter paus43%
Borussia M'gladbachPaderborn
57%Minst 3 mål efter paus0%
Borussia M'gladbachPaderborn

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Paderborn är 61% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.71 p / match - Borussia M'gladbach · 1.14 p / match - Paderborn

Borussia M'gladbach - läge i halvtid
14% leder29% oavgjort57% ligger under
Paderborn - läge i halvtid
29% leder29% oavgjort43% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.71Poäng per match (1:a halvlek)1.14
Borussia M'gladbachPaderborn
0.71Gjorda mål (1:a halvlek)0.57
Borussia M'gladbachPaderborn
1.29Insläppta mål (1:a halvlek)0.43
Borussia M'gladbachPaderborn
2Snittmål (1:a halvlek)1
Borussia M'gladbachPaderborn
0%Hållen nolla före paus57%
Borussia M'gladbachPaderborn
43%Utan mål före paus71%
Borussia M'gladbachPaderborn

Efter paus (2:a halvlek)

0.71Poäng per match (2:a halvlek)0.86
Borussia M'gladbachPaderborn
0.86Gjorda mål (2:a halvlek)0.29
Borussia M'gladbachPaderborn
1.86Insläppta mål (2:a halvlek)0.86
Borussia M'gladbachPaderborn
2.71Snittmål (2:a halvlek)1.14
Borussia M'gladbachPaderborn
0%Hållen nolla efter paus43%
Borussia M'gladbachPaderborn
43%Utan mål efter paus71%
Borussia M'gladbachPaderborn

Borussia M'gladbach - resultat andra halvlek

14% V29% O57% F
5
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
-4
Målskillnad (1:a halvlek)
5
Poäng andra halvlek
-7
Målskillnad (2:a halvlek)
0.71
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 14% av matcherna och vinner 14%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.6

Släpper in 0.6 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Paderborn - resultat andra halvlek

14% V43% O43% F
8
Halvtidspoäng
4
Halvtidsmål
+1
Målskillnad (1:a halvlek)
6
Poäng andra halvlek
-4
Målskillnad (2:a halvlek)
1.14
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 29% av matcherna och vinner 29%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.4

Släpper in 0.4 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Borussia M'gladbach - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.401.00
Gjorda mål / match0.61.0
Insläppta mål / match1.41.6
Snittmål per match2.02.6
1 mål100%100%
2 mål80%80%
3 mål20%60%
Hållen nolla0%0%
Utan mål40%40%
Målskillnad-4-3
Halvtid: 0% leder - 40% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 60% - Totalt antal halvtidsmål: 3
Paderborn - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.400.80
Gjorda mål / match0.80.4
Insläppta mål / match0.41.2
Snittmål per match1.21.6
1 mål80%100%
2 mål40%60%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%20%
Utan mål60%60%
Målskillnad+2-4
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Borussia M'gladbach
GjordaInsläppta
2
2
0-15
0
6
16-30
3
1
31-45
4
2
46-60
1
3
61-75
1
8
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (4 goals). Släpper in mest i 76-90 (8). Slutfasbalans (76-90): -7 - slutskedena är en svaghet.

Paderborn
GjordaInsläppta
0
1
0-15
3
2
16-30
1
0
31-45
0
2
46-60
1
1
61-75
1
3
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (3 goals). Släpper in mest i 76-90 (3). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.43
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.4 : 2.0
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
96%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
50%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
31%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
17%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 6 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Borussia M'gladbach

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.42
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-1.15
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.2 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.02
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-1.13
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
71%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
231%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.17
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
9% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 18% under den första kvarten.
9%

Paderborn

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.40
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.03
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.61
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.58
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
63%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
58%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.26
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.3
Sena mål
17% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
17%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Bundesliga).

Lagen vs ligan

Borussia M'gladbachLigaPaderborn
Snittmål per match▲ 4.713.58▼ 2.14
Båda lagen gjorde mål▲ 71%58%▼ 29%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 100%72%▼ 43%
Hållna nollor▼ 0%25%▲ 29%
Mål före paus▲ 100%77%▼ 71%
Mål efter paus▲ 100%88%▼ 71%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.58
Snittmål per match
58%
Båda lagen gjorde mål
72%
Minst 3 mål (Over 2.5)
25%
Hållna nollor
2.22
Hemmamål / match
1.36
Bortamål / match
+63%
Hemmafördel i anfall
+39%
Hemmafördel i försvar
+24%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
77%
1 mål
42%
2 mål
17%
3 mål
5%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
88%
1 mål
67%
2 mål
42%
3 mål
19%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. PaderbornGult kortTom Baack
  2. Borussia M'gladbachGult kortDaiki Hashioka
  3. Borussia M'gladbachGult kortFabio Cristian Chiarodia
  4. PaderbornByteIn: Steffen TiggesUt: Marvin Pieringer
  5. Borussia M'gladbachByteIn: Isac LidbergUt: Shuto Machino
  6. PaderbornGult kortTjark Lasse Scheller
  7. PaderbornByteIn: Rayan PhilippeUt: Stefano Marino
  8. PaderbornGult kortLaurin Ulrich

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Borussia M'gladbach - Paderborn?

Bundesliga-matchen slutade Borussia M'gladbach 0:0 Paderborn. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Borussia M'gladbach - Paderborn?

Borussia M'gladbach gör i snitt 1,57 mål per match och Paderborn 0,86. Snittet i Bundesliga är 3,58 mål, med Over 2.5 i 72% av matcherna. Båda lagen gör mål i 71% av Borussia M'gladbachs matcher och 29% av Paderborns.

I vilken form är Borussia M'gladbach och Paderborn?

De senaste 5 matcherna har Borussia M'gladbach facit 1-0-4 (0,60 poäng per match) och Paderborn 2-1-2 (1,40 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Borussia M'gladbach - Paderborn?

Den statistiska bakgrunden till Borussia M'gladbach - Paderborn — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.