Cypern - First DivisionStadio Ammochostos EpistrofiData uppdaterad 14 oktober 2026

Digenis Ypsonas - Karmiotissa: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Digenis Ypsonas - Karmiotissa: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Digenis Ypsonas möter Karmiotissa i First Division (Cypern). Matchen är planerad till 17 oktober 2026. Arena: Stadio Ammochostos Epistrofi.

Aktuell form

Digenis Ypsonas: 0-0-5, 0.00 poäng/match. Karmiotissa: 0-3-2, 0.60 poäng/match.

Målstatistik

Digenis Ypsonas gör 0.60 och släpper in 2.60 mål per match. Karmiotissa gör 0.60 och släpper in 1.80. Ligans snitt: 3.00 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Digenis Ypsonas 60%, Karmiotissa 40%. Over 2.5: Digenis Ypsonas 80%, Karmiotissa 60%. Liganivå: BTTS 60%, Over 2.5 69%.

xG, skott och stil

Karmiotissa har högre xG: 1.09 mot 0.88. Digenis Ypsonas: 6.2 skott per match, Karmiotissa: 8.0.

Matchhalvor

Digenis Ypsonas: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.20. Karmiotissa: leder i paus 40%, mål i andra halvlek 0.00.

Mål per minut

Digenis Ypsonas: 31-45+ (2 mal). Karmiotissa: 31-45+ (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

First Division: 3.00 mål per match, BTTS 60%, Over 2.5 69%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Fore matchen

1X2-odds

(-)
(-)
(-)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Digenis YpsonasKarmiotissa
0.6Gjorda mål / match0.6
Digenis YpsonasKarmiotissa
2.6Insläppta mål / match1.8
Digenis YpsonasKarmiotissa
48%Genomsnittligt bollinnehav38%
Digenis YpsonasKarmiotissa
2.4Skott på mål / match4.2
Digenis YpsonasKarmiotissa

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

6.2Skott per match8
Digenis YpsonasKarmiotissa
2.4Skott på mål4.2
Digenis YpsonasKarmiotissa
9.7%Skottkonvertering7.5%
Digenis YpsonasKarmiotissa
48%Bollinnehav38%
Digenis YpsonasKarmiotissa
0.88xG för1.09
Digenis YpsonasKarmiotissa
1.4xG emot1.81
Digenis YpsonasKarmiotissa

Skottkvalitet

Digenis Ypsonas: BalanseratKarmiotissa: Balanserat
Digenis YpsonasKarmiotissa
Precision (skott på mål)39%53%
Chanskvalitet (xG per skott)0.140.14
Avslut (mål per skott på mål)0.250.14

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Digenis Ypsonas
LLLLL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
0% V0% O100% F
Säsong (V-O-F)
0-0-5
0.00 p / match · målskillnad -10
Senaste 5 (V-O-F)
0-0-5
0.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
0-0-3
Senaste 5 hemma
0-0-3
LLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.6Insläppta mål: 2.6xG: 0.88Motståndarens xG: 1.40BTTS: 60%Over 2.5: 80%
Karmiotissa
LDDDL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
0% V60% O40% F
Säsong (V-O-F)
0-3-2
0.60 p / match · målskillnad -6
Senaste 5 (V-O-F)
0-3-2
0.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-2-0
Senaste 5 borta
0-2-0
DD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.6Insläppta mål: 1.8xG: 1.09Motståndarens xG: 1.81BTTS: 40%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Karmiotissa är 44% bättre på: insläppta mål per match.

2.6 mål / match - Digenis Ypsonas · 1.8 mål / match - Karmiotissa

Digenis Ypsonass målprofil: stark

Digenis Ypsonas gör mål i 60% av matcherna (3 av 5 matcher), medan Karmiotissa håller nollan i 20% (1 av 5 matcher).

Karmiotissas målprofil: stark

Karmiotissa gör mål i 40% av matcherna (2 av 5 matcher), medan Digenis Ypsonas håller nollan i 0% (0 av 5 matcher).

3Gjorda mål (säsong)3
Digenis YpsonasKarmiotissa
13Insläppta mål (säsong)9
Digenis YpsonasKarmiotissa
3.2Snittmål per match2.4
Digenis YpsonasKarmiotissa
3Gjorda mål (senaste 5)3
Digenis YpsonasKarmiotissa
13Insläppta mål (senaste 5)9
Digenis YpsonasKarmiotissa

Hur ofta gör laget minst...

60%1 mål40%
Digenis YpsonasKarmiotissa
0%2 mål20%
Digenis YpsonasKarmiotissa
0%3 mål0%
Digenis YpsonasKarmiotissa
0%4 mål0%
Digenis YpsonasKarmiotissa

Hur ofta släpper laget in minst...

100%1 mål80%
Digenis YpsonasKarmiotissa
80%2 mål60%
Digenis YpsonasKarmiotissa
60%3 mål40%
Digenis YpsonasKarmiotissa
20%4 mål0%
Digenis YpsonasKarmiotissa

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

60%
Ligasnitt

Målmönster

40%BTTS i halvtid0%
Digenis YpsonasKarmiotissa
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Digenis YpsonasKarmiotissa
0%Mål i båda halvlekarna0%
Digenis YpsonasKarmiotissa

BTTS och antal mål

60%Minst 3 mål och BTTS20%
Digenis YpsonasKarmiotissa
20%Minst 3 mål utan BTTS40%
Digenis YpsonasKarmiotissa
60%BTTS - senaste 540%
Digenis YpsonasKarmiotissa

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

80%Minst 1 mål före paus60%
Digenis YpsonasKarmiotissa
40%Minst 2 mål före paus20%
Digenis YpsonasKarmiotissa
0%Minst 3 mål före paus0%
Digenis YpsonasKarmiotissa

2:a halvlek

100%Minst 1 mål efter paus80%
Digenis YpsonasKarmiotissa
80%Minst 2 mål efter paus60%
Digenis YpsonasKarmiotissa
20%Minst 3 mål efter paus20%
Digenis YpsonasKarmiotissa

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Karmiotissa är 167% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.6 p / match - Digenis Ypsonas · 1.6 p / match - Karmiotissa

Digenis Ypsonas - läge i halvtid
0% leder60% oavgjort40% ligger under
Karmiotissa - läge i halvtid
40% leder40% oavgjort20% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.6Poäng per match (1:a halvlek)1.6
Digenis YpsonasKarmiotissa
0.4Gjorda mål (1:a halvlek)0.6
Digenis YpsonasKarmiotissa
0.8Insläppta mål (1:a halvlek)0.2
Digenis YpsonasKarmiotissa
1.2Snittmål (1:a halvlek)0.8
Digenis YpsonasKarmiotissa
20%Hållen nolla före paus80%
Digenis YpsonasKarmiotissa
60%Utan mål före paus60%
Digenis YpsonasKarmiotissa

Efter paus (2:a halvlek)

0.2Poäng per match (2:a halvlek)0.2
Digenis YpsonasKarmiotissa
0.2Gjorda mål (2:a halvlek)0
Digenis YpsonasKarmiotissa
1.8Insläppta mål (2:a halvlek)1.6
Digenis YpsonasKarmiotissa
2Snittmål (2:a halvlek)1.6
Digenis YpsonasKarmiotissa
0%Hållen nolla efter paus20%
Digenis YpsonasKarmiotissa
80%Utan mål efter paus100%
Digenis YpsonasKarmiotissa

Digenis Ypsonas - resultat andra halvlek

0% V20% O80% F
3
Halvtidspoäng
2
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
1
Poäng andra halvlek
-8
Målskillnad (2:a halvlek)
0.60
PPG före paus
Försvar efter paus+1.0

Släpper in 1.0 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Karmiotissa - resultat andra halvlek

0% V20% O80% F
8
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
+2
Målskillnad (1:a halvlek)
1
Poäng andra halvlek
-8
Målskillnad (2:a halvlek)
1.60
PPG före paus
Håller ledningen0%

Leder i halvtid i 40% av matcherna och vinner 0%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+1.4

Släpper in 1.4 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Digenis Ypsonas - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.600.20
Gjorda mål / match0.40.2
Insläppta mål / match0.81.8
Snittmål per match1.22.0
1 mål80%100%
2 mål40%80%
3 mål0%20%
Hållen nolla20%0%
Utan mål60%80%
Målskillnad-2-8
Halvtid: 0% leder - 60% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 20% oavgjort - 80% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Karmiotissa - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.600.20
Gjorda mål / match0.60.0
Insläppta mål / match0.21.6
Snittmål per match0.81.6
1 mål60%80%
2 mål20%60%
3 mål0%20%
Hållen nolla80%20%
Utan mål60%100%
Målskillnad+2-8
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 20% oavgjort - 80% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 3

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Digenis Ypsonas
GjordaInsläppta
0
2
0-15
0
1
16-30
2
1
31-45
0
3
46-60
1
0
61-75
0
6
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (2 goals). Släpper in mest i 76-90 (6). Slutfasbalans (76-90): -6 - slutskedena är en svaghet.

Karmiotissa
GjordaInsläppta
1
0
0-15
0
0
16-30
2
1
31-45
0
4
46-60
0
1
61-75
0
3
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (2 goals). Släpper in mest i 46-60 (4). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.80
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.2 : 1.6
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
93%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
50%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
24%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
24%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 4 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Digenis Ypsonas

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.52
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-1.48
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.28
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-1.20
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
40%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
172%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.2
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
0%

Karmiotissa

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.72
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.48
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.49
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.01
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
40%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
121%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.6
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 33% under den första kvarten.
0%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (First Division).

Lagen vs ligan

Digenis YpsonasLigaKarmiotissa
Snittmål per match▲ 3.203.00▼ 2.40
Båda lagen gjorde mål• 60%60%▼ 40%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 80%69%▼ 60%
Hållna nollor▼ 0%26%▼ 20%
Mål före paus▲ 80%71%▼ 60%
Mål efter paus▲ 100%89%▼ 80%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.00
Snittmål per match
60%
Båda lagen gjorde mål
69%
Minst 3 mål (Over 2.5)
26%
Hållna nollor
1.49
Hemmamål / match
1.51
Bortamål / match
+-1%
Hemmafördel i anfall
+-1%
Hemmafördel i försvar
+0%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
71%
1 mål
34%
2 mål
6%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
89%
1 mål
66%
2 mål
26%
3 mål
9%
4 mål

Vanliga frågor

När spelar Digenis Ypsonas och Karmiotissa?

Digenis Ypsonas möter Karmiotissa den 17 oktober 2026 i First Division på Stadio Ammochostos Epistrofi. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Vad visar målstatistiken inför Digenis Ypsonas - Karmiotissa?

Digenis Ypsonas gör i snitt 0,60 mål per match och Karmiotissa 0,60. Snittet i First Division är 3,00 mål, med Over 2.5 i 69% av matcherna. Båda lagen gör mål i 60% av Digenis Ypsonass matcher och 40% av Karmiotissas.

I vilken form är Digenis Ypsonas och Karmiotissa?

De senaste 5 matcherna har Digenis Ypsonas facit 0-0-5 (0,00 poäng per match) och Karmiotissa 0-3-2 (0,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Digenis Ypsonas - Karmiotissa?

Den statistiska bakgrunden till Digenis Ypsonas - Karmiotissa — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.