Junior - Llaneros: matchstatistik
Junior - Llaneros: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Junior mötte Llaneros i Categoria Primera A (Colombia). Matchen spelades den 19 april 2026. Slutresultat: 2:0.
Aktuell form
Junior: 3-0-2, 1.80 poäng/match. Llaneros: 1-4-0, 1.40 poäng/match.
Målstatistik
Junior gör 1.50 och släpper in 1.25 mål per match. Llaneros gör 1.06 och släpper in 0.94. Ligans snitt: 2.51 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Junior 50%, Llaneros 56%. Over 2.5: Junior 63%, Llaneros 19%. Liganivå: BTTS 54%, Over 2.5 48%.
xG, skott och stil
Junior har högre xG: 1.40 mot 1.11. Junior: 12.8 skott per match, Llaneros: 9.9.
Matchhalvor
Junior: leder i paus 50%, mål i andra halvlek 0.69. Llaneros: leder i paus 19%, mål i andra halvlek 0.63.
Mål per minut
Junior: 76-90+ (8 mal). Llaneros: 31-45+ (4 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Categoria Primera A: 2.51 mål per match, BTTS 54%, Over 2.5 48%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 2-0-0. Målsnitt 2.50, BTTS 0%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Jag spelar på hemmaseger (1) baserat på överlägsenhet i skapandet av målchanser — Junior har hemma i genomsnitt 58% bollinnehav och 14.75 skott per match (4.75 på target), medan Llaneros på bortaplan har 41% bollinnehav och 9.25 skott (3.13 på target). Junior genererar hemma xG 1.58 och gör i snitt 1.38 mål per match, medan Llaneros har bortaxG 1.05 och gör endast 0.88 mål, vilket ger hemmalaget en offensiv fördel. Llaneros försvarar sig dock mycket väl borta — släpper bara 0.75 mål per match och har 50% rena nät, och under de senaste 5 matcherna har gästerna skrapat ihop 7 poäng (1 seger, 4 oavgjorda), vilket ökar sannolikheten för oavgjort. Junior släpper däremot 1.38 mål hemma och har 25% matcher utan insläppt mål, så jag förväntar mig en match med måttligt antal chanser men med en svag fördel för hemmalaget.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Jag föredrar Båda lagen gör mål (BLGM) - Ja på grund av en stark signal från Junior hemma: Juniors hemmamatcher slutade med BLGM i 75% av fallen, medan Llaneros på bortaplan har endast 38%, och ligamedeln är 56%. xG-analysen stöder att båda lagen gör mål — Junior har xG_for 1.17, Llaneros har xG_against 1.71 (vilket ungefär ger förväntat xG för hemmalaget på ca 1.44), och för gästerna xG_for 1.05 vs xG_against_home 1.12 (ca 1.09). Motargumentet är den höga andelen hålla nollan för Llaneros på bortaplan 50% samt deras säsongsgenomsnitt mål gjort 0.88 jämfört med Junioras genomsnittliga insläppta 1.13, vilket antyder att bortalaget i ungefär hälften av matcherna kan missa att göra mål. Dock lutar de senaste signalerna (senaste 5: BLGM 40% för Junior och 60% för Llaneros, båda lagen släppte in 4 mål på 5 matcher), skott på mål 3.5 vs 3.13 och konverteringsgrad 12% vs 9% mot scenariot att båda lagen gör mål, därför väljer jag 'Ja'.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Baserat på xG (Junior xG_for 1.17, Llaneros xG_for 1.05 samt xG_against 1.12 och 1.71) modellerar systemet 1.44 mål för Junior och 1.09 för Llaneros, totalt 2.53 mål. Junior gör i genomsnitt 1.25 mål hemma och skapar 10.63 skott varav 3.5 på mål med en konvertering på 12%, medan Llaneros har 0.88 mål på bortaplan, 9.25 skott och 3.13 på mål med 9% konvertering. Säsongsprocent visar att 88% av Juniors hemmamatcher slutar över 1.5 mål, och 63% av Llaneros matcher totalt överstiger 1.5; dessutom har Junior 75% matcher med båda lagen målskyttar, vilket ökar chansen för minst två mål. Enligt Poisson-fördelningen med lambda=2.53 får vi cirka 72% sannolikhet för Över 1.5, 46% för Över 2.5 och 25% för Över 3.5. Slutsats: starkaste signalen är Över 1.5, därför rekommenderas spel på Över-linjen 1.5.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Den starkaste signalen är oavgjort i halvtid: båda lagen var oavgjorda vid halvtid i 63% av sina matcher (drawingAtHTPercentage_home=63, drawingAtHTPercentage_away=63), och Junior gjorde i genomsnitt 0,75 mål före halvtid jämfört med 0,13 för Llaneros (scoredAVGHT_home=0.75, scoredAVGHT_away=0.13), vilket gynnar låga oavgjorda halvtider. Oavgjort vid fulltid är också realistiskt eftersom Junior hemma har hela 75% oavgjorda denna säsong (drawPercentage_home=75), och Llaneros i sina sista 5 matcher har 4 oavgjorda och 1 seger (form 'dddwd', last5_drawPercentage_overall_away=80), vilket ökar chansen att hålla oavgjort till slutet. Statistik för andra halvlekar visar att de flesta målen kommer efter halvtid (AVG_2hg_home=1.0, AVG_2hg_away=1.25) och gästerna i genomsnitt gör 0,75 mål i andra halvlek (scored_2hg_avg_away=0.75), men hemmalaget har en hög andel oavgjorda i andra halvlekar (draws_2hg_percentage_home=75), vilket begränsar gästernas fördel. xG för båda lagen är likartad (xg_for_avg_home=1.17 vs xg_for_avg_away=1.05), det finns alltså ingen tydlig offensiv övervikt, därför tilldelar jag X/X 36% sannolikhet som den starkaste signalen (för jämförelse X/2=16% och X/1=10%).
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Junior | Llaneros | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 36% | 33% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.32 | 0.32 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Junior är 29% bättre på: form senaste 5.
1.8 p / match - Junior · 1.4 p / match - Llaneros
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Junior är 42% bättre på: gjorda mål per match.
1.5 mål / match - Junior · 1.06 mål / match - Llaneros
Llaneros är 33% bättre på: insläppta mål per match.
1.25 mål / match - Junior · 0.94 mål / match - Llaneros
Junior gör mål i 81% av matcherna (13 av 16 matcher), medan Llaneros håller nollan i 31% (5 av 16 matcher).
Llaneros gör mål i 81% av matcherna (13 av 16 matcher), medan Junior håller nollan i 31% (5 av 16 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Junior
Over / Under - Llaneros
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Junior är 42% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.69 p / match - Junior · 1.19 p / match - Llaneros
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Junior - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 50% av matcherna och vinner 56%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Llaneros - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 19% av matcherna och vinner 25%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.40 | 2.20 |
| Gjorda mål / match | 0.6 | 0.8 |
| Insläppta mål / match | 0.6 | 0.2 |
| Snittmål per match | 1.2 | 1.0 |
| 1 mål | 80% | 80% |
| 2 mål | 40% | 20% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 60% | 80% |
| Utan mål | 60% | 20% |
| Målskillnad | 0 | +3 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.00 | 1.40 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 0.6 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 0.4 |
| Snittmål per match | 0.8 | 1.0 |
| 1 mål | 40% | 60% |
| 2 mål | 40% | 40% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 60% | 60% |
| Utan mål | 60% | 40% |
| Målskillnad | 0 | +1 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (8 goals). Släpper in mest i 16-30 (4). Slutfasbalans (76-90): +4 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 31-45 (4 goals). Släpper in mest i 46-60 (4). Slutfasbalans (76-90): 0.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Junior
Llaneros
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Categoria Primera A).
Lagen vs ligan
| Junior | Liga | Llaneros | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 2.75 | 2.51 | ▼ 2.00 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 50% | 54% | ▲ 56% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 63% | 48% | ▼ 19% |
| Hållna nollor | ▲ 31% | 27% | ▲ 31% |
| Mål före paus | ▲ 94% | 70% | ▼ 63% |
| Mål efter paus | ▼ 75% | 79% | ▼ 69% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): Junior 2 - 0 - 0 Llaneros. Malgenomsnitt 2.50, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Junior - Llaneros?
Categoria Primera A-matchen slutade Junior 2:0 Llaneros. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Junior och Llaneros ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann Junior 2, Llaneros 0 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,50 mål, med båda lagen på mål i 0%.
Vad visar målstatistiken inför Junior - Llaneros?
Junior gör i snitt 1,50 mål per match och Llaneros 1,06. Snittet i Categoria Primera A är 2,51 mål, med Over 2.5 i 48% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av Juniors matcher och 56% av Llaneross.
I vilken form är Junior och Llaneros?
De senaste 5 matcherna har Junior facit 3-0-2 (1,80 poäng per match) och Llaneros 1-4-0 (1,40 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Junior - Llaneros?
Den statistiska bakgrunden till Junior - Llaneros — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


