Turkiet - 1. LigData uppdaterad 06 september 2026

Keçiörengücü - Amed: matchstatistik

Keçiörengücü crest
Keçiörengücü
2 : 2halvtid 1:2
Amed crest
Amed
130%(2.70)
X25%(3.40)
245%(2.20)

Amed uppvisar betydligt starkare form under de senaste fem matcherna (2.2 poäng per match) jämfört med Keçiörengücü (1.2 poäng per match), vilket återspeglas i en svit på tre segrar och två oavgjorda matcher utan förlust. Gästerna innehar tredjeplatsen i tabellen med ett facit på 16 segrar under säsongen, medan värdarna ligger på nionde plats med endast 10 vinster. Keçiörengücü har förlorat tre av sina fem senaste drabbningar och släppt in hela 12 mål, vilket indikerar defensiva problem. Amed uppvisar defensiv stabilitet med endast 2 insläppta mål på de senaste fem matcherna och har ett övertag i bollinnehav (53% vs 46%). Även om hemmalaget har ett anständigt hemmafacit (46% segrar), talar skillnaden i klass och nuvarande form till Ameds fördel, vilket gör dem till favoriter i detta möte.

Keçiörengücü - Amed: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Keçiörengücü mötte Amed i 1. Lig (Turkiet). Matchen spelades den 28 februari 2026. Slutresultat: 2:2.

Aktuell form

Keçiörengücü: 2-0-3, 1.20 poäng/match. Amed: 3-2-0, 2.20 poäng/match.

Målstatistik

Keçiörengücü gör 1.89 och släpper in 1.26 mål per match. Amed gör 2.07 och släpper in 1.11. Ligans snitt: 2.96 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Keçiörengücü 70%, Amed 56%. Over 2.5: Keçiörengücü 63%, Amed 59%. Liganivå: BTTS 51%, Over 2.5 55%.

xG, skott och stil

Amed har högre xG: 1.65 mot 1.42. Keçiörengücü: 12.4 skott per match, Amed: 15.0.

Matchhalvor

Keçiörengücü: leder i paus 44%, mål i andra halvlek 0.74. Amed: leder i paus 44%, mål i andra halvlek 1.15.

Mål per minut

Keçiörengücü: 31-45+ (13 mal). Amed: 76-90+ (15 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

1. Lig: 2.96 mål per match, BTTS 51%, Over 2.5 55%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-0-1. Målsnitt 5.00, BTTS 100%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Amed uppvisar betydligt starkare form under de senaste fem matcherna (2.2 poäng per match) jämfört med Keçiörengücü (1.2 poäng per match), vilket återspeglas i en svit på tre segrar och två oavgjorda matcher utan förlust. Gästerna innehar tredjeplatsen i tabellen med ett facit på 16 segrar under säsongen, medan värdarna ligger på nionde plats med endast 10 vinster. Keçiörengücü har förlorat tre av sina fem senaste drabbningar och släppt in hela 12 mål, vilket indikerar defensiva problem. Amed uppvisar defensiv stabilitet med endast 2 insläppta mål på de senaste fem matcherna och har ett övertag i bollinnehav (53% vs 46%). Även om hemmalaget har ett anständigt hemmafacit (46% segrar), talar skillnaden i klass och nuvarande form till Ameds fördel, vilket gör dem till favoriter i detta möte.

Se den statistiska översikten

Halvlekar

1 : 2
1:a halvlek
1 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

47Bollinnehav (%)53
KeçiörengücüAmed
14Skott8
KeçiörengücüAmed
4Skott pa mal2
KeçiörengücüAmed
1.43xG1.07
KeçiörengücüAmed
2Horner5
KeçiörengücüAmed
37Farliga anfall58
KeçiörengücüAmed
12Regelbrott12
KeçiörengücüAmed
2Kort1
KeçiörengücüAmed

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1.89Gjorda mål / match2.07
KeçiörengücüAmed
1.26Insläppta mål / match1.11
KeçiörengücüAmed
46%Genomsnittligt bollinnehav53%
KeçiörengücüAmed
4.81Skott på mål / match5.44
KeçiörengücüAmed

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

12.41Skott per match15.04
KeçiörengücüAmed
4.81Skott på mål5.44
KeçiörengücüAmed
15.2%Skottkonvertering13.8%
KeçiörengücüAmed
46%Bollinnehav53%
KeçiörengücüAmed
1.42xG för1.65
KeçiörengücüAmed
1.29xG emot1.16
KeçiörengücüAmed

Skottkvalitet

Keçiörengücü: KontringsstarktAmed: Offensivt
KeçiörengücüAmed
Precision (skott på mål)39%36%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.390.38

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Amed är 83% bättre på: form senaste 5.

1.2 p / match - Keçiörengücü · 2.2 p / match - Amed

Keçiörengücü
LWLLW
Resultatfördelning
37% W33% R30% P
Säsong (V-O-F)
10-9-8
1.44 p / match · målskillnad +17
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
6-4-3
Senaste 5 hemma
4-0-1
WWWWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 1.6xG: 1.15Motståndarens xG: 1.47BTTS: 60%Over 2.5: 60%
Amed
WWDDW
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
59% W22% R19% P
Säsong (V-O-F)
16-6-5
2.00 p / match · målskillnad +26
Senaste 5 (V-O-F)
3-2-0
2.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
5-3-5
Senaste 5 borta
1-3-1
DLDWD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.4Insläppta mål: 0.4xG: 1.67Motståndarens xG: 1.09BTTS: 40%Over 2.5: 20%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Amed är 10% bättre på: gjorda mål per match.

1.89 mål / match - Keçiörengücü · 2.07 mål / match - Amed

Amed är 14% bättre på: insläppta mål per match.

1.26 mål / match - Keçiörengücü · 1.11 mål / match - Amed

Keçiörengücüs målprofil: mycket stark

Keçiörengücü gör mål i 81% av matcherna (22 av 27 matcher), medan Amed håller nollan i 33% (9 av 27 matcher).

Ameds målprofil: mycket stark

Amed gör mål i 81% av matcherna (22 av 27 matcher), medan Keçiörengücü håller nollan i 22% (6 av 27 matcher).

51Gjorda mål (säsong)56
KeçiörengücüAmed
34Insläppta mål (säsong)30
KeçiörengücüAmed
3.15Snittmål per match3.19
KeçiörengücüAmed
8Gjorda mål (senaste 5)12
KeçiörengücüAmed
8Insläppta mål (senaste 5)2
KeçiörengücüAmed

Hur ofta gör laget minst...

81%1 mål81%
KeçiörengücüAmed
44%2 mål56%
KeçiörengücüAmed
33%3 mål26%
KeçiörengücüAmed
11%4 mål19%
KeçiörengücüAmed

Hur ofta släpper laget in minst...

78%1 mål67%
KeçiörengücüAmed
33%2 mål30%
KeçiörengücüAmed
7%3 mål11%
KeçiörengücüAmed
7%4 mål4%
KeçiörengücüAmed

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

70%
Keçiörengücü - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.19 av 27 matcher
51%
Ligasnitt

Målmönster

26%BTTS i halvtid26%
KeçiörengücüAmed
4%BTTS i båda halvlekarna7%
KeçiörengücüAmed
33%Mål i båda halvlekarna33%
KeçiörengücüAmed

BTTS och antal mål

56%Minst 3 mål och BTTS44%
KeçiörengücüAmed
7%Minst 3 mål utan BTTS15%
KeçiörengücüAmed
60%BTTS - senaste 540%
KeçiörengücüAmed

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

81%Minst 1 mål före paus70%
KeçiörengücüAmed
56%Minst 2 mål före paus37%
KeçiörengücüAmed
22%Minst 3 mål före paus22%
KeçiörengücüAmed

2:a halvlek

74%Minst 1 mål efter paus81%
KeçiörengücüAmed
44%Minst 2 mål efter paus52%
KeçiörengücüAmed
11%Minst 3 mål efter paus22%
KeçiörengücüAmed

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Keçiörengücü - läge i halvtid
44% leder37% oavgjort19% ligger under
Amed - läge i halvtid
44% leder41% oavgjort15% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.7Poäng per match (1:a halvlek)1.74
KeçiörengücüAmed
1.15Gjorda mål (1:a halvlek)0.93
KeçiörengücüAmed
0.59Insläppta mål (1:a halvlek)0.48
KeçiörengücüAmed
1.74Snittmål (1:a halvlek)1.41
KeçiörengücüAmed
59%Hållen nolla före paus63%
KeçiörengücüAmed
33%Utan mål före paus41%
KeçiörengücüAmed

Efter paus (2:a halvlek)

1.11Poäng per match (2:a halvlek)1.63
KeçiörengücüAmed
0.74Gjorda mål (2:a halvlek)1.15
KeçiörengücüAmed
0.67Insläppta mål (2:a halvlek)0.63
KeçiörengücüAmed
1.41Snittmål (2:a halvlek)1.78
KeçiörengücüAmed
41%Hållen nolla efter paus56%
KeçiörengücüAmed
52%Utan mål efter paus44%
KeçiörengücüAmed

Keçiörengücü - resultat andra halvlek

19% W56% R26% P
46
Halvtidspoäng
31
Halvtidsmål
+15
Målskillnad (1:a halvlek)
30
Poäng andra halvlek
+2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.70
PPG före paus
Håller ledningen84%

Leder i halvtid i 44% av matcherna och vinner 37%. Skyddar oftast ledningen till slutsignalen.

Försvar efter paus+0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Amed - resultat andra halvlek

44% W30% R26% P
47
Halvtidspoäng
25
Halvtidsmål
+12
Målskillnad (1:a halvlek)
44
Poäng andra halvlek
+14
Målskillnad (2:a halvlek)
1.74
PPG före paus
Håller ledningen134%

Leder i halvtid i 44% av matcherna och vinner 59%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Keçiörengücü - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.000.60
Gjorda mål / match1.20.4
Insläppta mål / match0.61.0
Snittmål per match1.81.4
1 mål80%80%
2 mål40%60%
3 mål20%0%
Hållen nolla80%20%
Utan mål20%60%
Målskillnad+3-3
Halvtid: 60% leder - 20% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 60% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 6
Amed - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.201.80
Gjorda mål / match1.01.4
Insläppta mål / match0.00.4
Snittmål per match1.01.8
1 mål60%100%
2 mål20%40%
3 mål20%20%
Hållen nolla100%60%
Utan mål40%40%
Målskillnad+5+5
Halvtid: 60% leder - 40% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 0% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 5

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Keçiörengücü
GjordaInsläppta
9
7
0-15
9
6
16-30
13
3
31-45
5
4
46-60
8
4
61-75
7
10
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (13 goals). Släpper in mest i 76-90 (10). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.

Amed
GjordaInsläppta
5
1
0-15
7
5
16-30
13
7
31-45
11
1
46-60
5
7
61-75
15
9
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (15 goals). Släpper in mest i 76-90 (9). Slutfasbalans (76-90): +6 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.17
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.5 : 1.7
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
107%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
63%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+58%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
66%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
4%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 25 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Keçiörengücü

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.13
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.50
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-17.1 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.47
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.03
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
113%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
98%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.24
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.4
Sena mål
14% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 18% under den första kvarten.
14%

Amed

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.49
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.47
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-8.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.42
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.05
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
162%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
66%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.20
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
27% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 9% under den första kvarten.
27%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (1. Lig).

Lagen vs ligan

KeçiörengücüLigaAmed
Snittmål per match 3.152.96 3.19
Båda lagen gjorde mål 70%51% 56%
Minst 3 mål (Over 2.5) 63%55% 59%
Hållna nollor 22%28% 33%
Mål före paus 81%72% 70%
Mål efter paus 74%82% 81%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.96
Snittmål per match
51%
Båda lagen gjorde mål
55%
Minst 3 mål (Over 2.5)
28%
Hållna nollor
1.68
Hemmamål / match
1.28
Bortamål / match
+31%
Hemmafördel i anfall
+24%
Hemmafördel i försvar
+17%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
72%
1 mål
39%
2 mål
12%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
82%
1 mål
52%
2 mål
21%
3 mål
8%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. KeçiörengücüMålMame Biram DioufAssist: Hüseyin Bulut
  2. AmedGult kortCem Üstündag
  3. KeçiörengücüGult kortOkwuchukwu Francis Ezeh
  4. KeçiörengücüByteIn: Enes YılmazUt: Hakan Bilgiç
  5. KeçiörengücüGult kortOğuzcan Çalışkan
  6. KeçiörengücüMålOdise RoshiAssist: Mame Biram Diouf
  7. AmedByteIn: Florent HasaniUt: Dia Sabi'A

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Foregaende mote: Keçiörengücü 0 - 0 - 1 Amed. Malgenomsnitt 5.00, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.

Amed Sportif Faaliyetler Kulübü
4 : 1
Keçiörengücü Spor Kulübü

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Keçiörengücü - Amed?

1. Lig-matchen slutade Keçiörengücü 2:2 Amed. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Keçiörengücü - Amed?

Keçiörengücü gör i snitt 1,89 mål per match och Amed 2,07. Snittet i 1. Lig är 2,96 mål, med Over 2.5 i 55% av matcherna. Båda lagen gör mål i 70% av Keçiörengücüs matcher och 56% av Ameds.

I vilken form är Keçiörengücü och Amed?

De senaste 5 matcherna har Keçiörengücü facit 2-0-3 (1,20 poäng per match) och Amed 3-2-0 (2,20 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Keçiörengücü - Amed?

Den statistiska bakgrunden till Keçiörengücü - Amed — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.