Novorizontino - Ponte Preta: matchstatistik
Novorizontino - Ponte Preta: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Novorizontino mötte Ponte Preta i Serie B (Brasilien). Matchen spelades den 12 oktober 2026. Arena: Estádio Dr. Jorge Ismael de Biasi. Slutresultat: 5:1.
Aktuell form
Novorizontino: 2-2-1, 1.60 poäng/match. Ponte Preta: 1-0-4, 0.60 poäng/match.
Målstatistik
Novorizontino gör 1.69 och släpper in 0.84 mål per match. Ponte Preta gör 0.53 och släpper in 2.13. Ligans snitt: 2.34 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Novorizontino 50%, Ponte Preta 38%. Over 2.5: Novorizontino 56%, Ponte Preta 41%. Liganivå: BTTS 47%, Over 2.5 43%.
xG, skott och stil
Novorizontino har högre xG: 1.74 mot 1.11. Novorizontino: 16.1 skott per match, Ponte Preta: 10.1.
Matchhalvor
Novorizontino: leder i paus 34%, mål i andra halvlek 0.97. Ponte Preta: leder i paus 16%, mål i andra halvlek 0.16.
Mål per minut
Novorizontino: 76-90+ (15 mal). Ponte Preta: 31-45+ (8 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Serie B: 2.34 mål per match, BTTS 47%, Over 2.5 43%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 1-0-0. Målsnitt 2.00, BTTS 0%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Novorizontino ligger på 4:e plats och har vunnit 15 matcher den här säsongen, medan jumbon Ponte Preta bara har 3 segrar och 25 förluster. På hemmaplan vinner hemmalaget 56% av matcherna och gör i genomsnitt 1,63 mål, medan gästerna har förlorat 94% av sina bortamatcher och släppt in i genomsnitt 2,69 mål i dem. Skillnaden i kvaliteten på målchanserna bekräftas av xG: Novorizontino har 2,04 på hemmaplan, jämfört med motståndarnas 0,96 xG, medan Ponte Pretas bortasiffror är 0,92 respektive 2,25. Hemmalaget har bara släppt in 4 mål på sina senaste 5 matcher, medan gästerna har släppt in 12 och förlorat 4 av dessa matcher. Dessutom har Ponte Preta inte gjort mål i 75% av bortamatcherna, vilket tillsammans med Novorizontinos snitt på 0,88 insläppta mål på hemmaplan talar starkt för en hemmaseger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Den starkaste signalen för Båda lagen gör mål (BLGM) – Nej är Ponte Pretas svaga målskytte: bortalaget gjorde inget mål i 75% av sina bortamatcher och snittade bara 0,44 mål per match. På sina senaste 5 matcher gjorde de bara 1 mål, med ett genomsnittligt xG på 0,84, så det är svårt att förvänta sig att de regelbundet ska utnyttja ens luckor i hemmalagets försvar. Novorizontino släppte nyligen in i genomsnitt 0,8 mål per match, men lagets säsongssnitt på 1,56 insläppta mål hemma gör att man inte helt kan utesluta att gästerna hittar nätet. Hemmalaget har större chans att göra mål: på sina senaste 5 matcher snittade de 1,6 mål, medan Ponte Preta under samma period släppte in i genomsnitt 2,4. BLGM har gått in i 25% av Ponte Pretas bortamatcher och i ingen av lagets senaste 5 matcher. Därför är det mer sannolikt med ett resultat där minst ett av lagen inte gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Den starkaste signalen gäller Över 1,5 mål: den gränsen har passerats i 75% av Novorizontinos matcher och 94% av Ponte Pretas matcher. Bortalaget släpper i genomsnitt in 2,69 mål per säsong och har släppt in 12 mål på de senaste 5 matcherna, vilket ökar sannolikheten för att hemmalaget på egen hand närmar sig två mål. Novorizontinos offensiva potential bekräftas av ett genomsnittligt xG på 2,23 under de senaste 5 matcherna, medan Ponte Preta har tillåtit 2,01 xG under samma period. Samtidigt har gästerna bara gjort 1 mål på de senaste 5 matcherna, så prognosen räknar inte med något större bidrag från deras sida. Linan 1,5 har en tydligare fördel än 2,5, som har passerats i 31% av hemmalagets matcher och 50% av bortalagets matcher.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det starkaste scenariot är att Novorizontino leder i halvtid och behåller övertaget till matchens slut. I de senaste 5 matcherna hade hemmalaget ledningen i halvtid vid 2 tillfällen och låg aldrig under, medan Ponte Preta gick till paus i underläge i 4 av 5 matcher. Under denna period gjorde Novorizontino i genomsnitt 0,8 mål före paus, medan Ponte Preta släppte in 1,4, vilket talar för en tidig ledning för hemmalaget. Efter paus gjorde gästerna inget mål i någon av sina senaste 5 matcher, medan hemmalaget i genomsnitt gjorde 0,8 mål under denna del av matchen. Därför framstår det som mindre sannolikt att Ponte Preta hämtar upp ett eventuellt underläge. Risken är att det står oavgjort i halvtid, vilket Novorizontino hade i 3 av sina senaste 5 matcher. Därför utgör scenariot där hemmalaget vinner efter att ha legat oavgjort i halvtid också en betydande del av prognosen för Halvtid/Fulltid.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Novorizontino | Ponte Preta | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 35% | 30% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.30 | 0.17 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Novorizontino är 167% bättre på: form senaste 5.
1.6 p / match - Novorizontino · 0.6 p / match - Ponte Preta
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Novorizontino är 219% bättre på: gjorda mål per match.
1.69 mål / match - Novorizontino · 0.53 mål / match - Ponte Preta
Novorizontino är 154% bättre på: insläppta mål per match.
0.84 mål / match - Novorizontino · 2.13 mål / match - Ponte Preta
Novorizontino gör mål i 75% av matcherna (24 av 32 matcher), medan Ponte Preta håller nollan i 9% (3 av 32 matcher).
Ponte Preta gör mål i 44% av matcherna (14 av 32 matcher), medan Novorizontino håller nollan i 38% (12 av 32 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Novorizontino
Over / Under - Ponte Preta
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Novorizontino är 112% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.59 p / match - Novorizontino · 0.75 p / match - Ponte Preta
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Novorizontino - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 34% av matcherna och vinner 50%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Ponte Preta - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 16% av matcherna och vinner 9%. Tappar ibland ledningen efter paus.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.20 | 1.20 |
| Gjorda mål / match | 1.0 | 0.4 |
| Insläppta mål / match | 0.2 | 0.4 |
| Snittmål per match | 1.2 | 0.8 |
| 1 mål | 80% | 40% |
| 2 mål | 40% | 40% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 80% | 80% |
| Utan mål | 20% | 80% |
| Målskillnad | +4 | 0 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.60 | 0.40 |
| Gjorda mål / match | 0.2 | 0.0 |
| Insläppta mål / match | 1.4 | 1.0 |
| Snittmål per match | 1.6 | 1.0 |
| 1 mål | 100% | 60% |
| 2 mål | 40% | 20% |
| 3 mål | 20% | 20% |
| Hållen nolla | 20% | 40% |
| Utan mål | 80% | 100% |
| Målskillnad | -6 | -5 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (15 goals). Släpper in mest i 16-30 (8). Slutfasbalans (76-90): +7 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 31-45 (8 goals). Släpper in mest i 31-45 (17). Slutfasbalans (76-90): -16 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Novorizontino
Ponte Preta
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Serie B).
Lagen vs ligan
| Novorizontino | Liga | Ponte Preta | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 2.53 | 2.34 | ▲ 2.66 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 50% | 47% | ▼ 38% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 56% | 43% | ▼ 41% |
| Hållna nollor | ▲ 38% | 31% | ▼ 9% |
| Mål före paus | ▼ 66% | 68% | ▲ 81% |
| Mål efter paus | ▼ 72% | 74% | ▼ 72% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
- Ponte PretaGult kortRyan Henrique Pereira Andrade
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Foregaende mote: Novorizontino 1 - 0 - 0 Ponte Preta. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Novorizontino - Ponte Preta?
Serie B-matchen slutade Novorizontino 5:1 Ponte Preta. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför Novorizontino - Ponte Preta?
Novorizontino gör i snitt 1,69 mål per match och Ponte Preta 0,53. Snittet i Serie B är 2,34 mål, med Over 2.5 i 43% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av Novorizontinos matcher och 38% av Ponte Pretas.
I vilken form är Novorizontino och Ponte Preta?
De senaste 5 matcherna har Novorizontino facit 2-2-1 (1,60 poäng per match) och Ponte Preta 1-0-4 (0,60 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Novorizontino - Ponte Preta?
Den statistiska bakgrunden till Novorizontino - Ponte Preta — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


