Indonesien - Liga 1Data uppdaterad 06 september 2026

Persijap - Persis Solo: matchstatistik

Persijap crest
Persijap
0 : 0halvtid 0:0
Persis Solo crest
Persis Solo
145%(1.80)
X30%(3.40)
225%(3.80)

Som hemmalag presterar Persijap betydligt bättre än Persis Solo på bortaplan, vilket bekräftas av en högre vinstprocent hemma (33% vs 18%) samt bättre målskillnad i hemmamatcher (-3 vs -9). Värdarna har vunnit 2 av de senaste 5 matcherna och tagit i snitt 1.4 poäng per match, medan gästerna bara har 1 seger och 1.2 poäng. Persijap har ett tydligt övertag i xG-statistik på hemmaplan (1.53 vs 1.1 för gästerna borta) samt bättre skotteffektivitet (8% vs 11%, men med fler försök). Persis Solo går mållösa från 45% av bortamatcherna, vilket ytterligare talar för hemmalaget. Den senaste formen är jämn mellan lagen, men hemmaplansfördelen bör fälla avgörandet till Persijaps fördel, även om ett oavgjort resultat förblir ett realistiskt scenario.

Persijap - Persis Solo: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Persijap mötte Persis Solo i Liga 1 (Indonesien). Matchen spelades den 5 mars 2026. Slutresultat: 0:0.

Aktuell form

Persijap: 2-1-2, 1.40 poäng/match. Persis Solo: 1-3-1, 1.20 poäng/match.

Målstatistik

Persijap gör 0.87 och släpper in 1.70 mål per match. Persis Solo gör 1.09 och släpper in 1.91. Ligans snitt: 2.66 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Persijap 52%, Persis Solo 65%. Over 2.5: Persijap 57%, Persis Solo 65%. Liganivå: BTTS 54%, Over 2.5 51%.

xG, skott och stil

Persijap har högre xG: 1.44 mot 1.30. Persijap: 11.7 skott per match, Persis Solo: 10.3.

Matchhalvor

Persijap: leder i paus 13%, mål i andra halvlek 0.61. Persis Solo: leder i paus 17%, mål i andra halvlek 0.65.

Mål per minut

Persijap: 61-75 (6 mal). Persis Solo: 76-90+ (9 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Liga 1: 2.66 mål per match, BTTS 54%, Over 2.5 51%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 1-0-0. Målsnitt 3.00, BTTS 100%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Som hemmalag presterar Persijap betydligt bättre än Persis Solo på bortaplan, vilket bekräftas av en högre vinstprocent hemma (33% vs 18%) samt bättre målskillnad i hemmamatcher (-3 vs -9). Värdarna har vunnit 2 av de senaste 5 matcherna och tagit i snitt 1.4 poäng per match, medan gästerna bara har 1 seger och 1.2 poäng. Persijap har ett tydligt övertag i xG-statistik på hemmaplan (1.53 vs 1.1 för gästerna borta) samt bättre skotteffektivitet (8% vs 11%, men med fler försök). Persis Solo går mållösa från 45% av bortamatcherna, vilket ytterligare talar för hemmalaget. Den senaste formen är jämn mellan lagen, men hemmaplansfördelen bör fälla avgörandet till Persijaps fördel, även om ett oavgjort resultat förblir ett realistiskt scenario.

Se den statistiska översikten

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

51Bollinnehav (%)49
PersijapPersis Solo
8Skott13
PersijapPersis Solo
1Skott pa mal1
PersijapPersis Solo
1.01xG1.24
PersijapPersis Solo
7Horner4
PersijapPersis Solo
59Farliga anfall48
PersijapPersis Solo
12Regelbrott13
PersijapPersis Solo
4Kort2
PersijapPersis Solo

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

PersijapPersis Solo
0.87Gjorda mål / match1.09
PersijapPersis Solo
1.7Insläppta mål / match1.91
PersijapPersis Solo
47%Genomsnittligt bollinnehav49%
PersijapPersis Solo
4.3Skott på mål / match3.91
PersijapPersis Solo

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

11.74Skott per match10.26
PersijapPersis Solo
4.3Skott på mål3.91
PersijapPersis Solo
7.4%Skottkonvertering10.6%
PersijapPersis Solo
47%Bollinnehav49%
PersijapPersis Solo
1.44xG för1.3
PersijapPersis Solo
1.46xG emot1.71
PersijapPersis Solo

Skottkvalitet

Persijap: BalanseratPersis Solo: Balanserat
PersijapPersis Solo
Precision (skott på mål)37%38%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.13
Avslut (mål per skott på mål)0.200.28

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Persijap är 17% bättre på: form senaste 5.

1.4 p / match - Persijap · 1.2 p / match - Persis Solo

Persijap
LWLWD
Resultatfördelning
22% W17% R61% P
Säsong (V-O-F)
5-4-14
0.83 p / match · målskillnad -19
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
4-2-6
Senaste 5 hemma
3-1-1
DLWWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 1.2xG: 1.24Motståndarens xG: 1.29BTTS: 20%Over 2.5: 40%
Persis Solo
LDDDW
Resultatfördelning
13% W30% R57% P
Säsong (V-O-F)
3-7-13
0.70 p / match · målskillnad -19
Senaste 5 (V-O-F)
1-3-1
1.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-3-6
Senaste 5 borta
1-2-2
DLLWD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 1.0xG: 1.39Motståndarens xG: 1.59BTTS: 60%Over 2.5: 40%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Persis Solo är 25% bättre på: gjorda mål per match.

0.87 mål / match - Persijap · 1.09 mål / match - Persis Solo

Persijap är 12% bättre på: insläppta mål per match.

1.7 mål / match - Persijap · 1.91 mål / match - Persis Solo

Persijaps målprofil: mycket stark

Persijap gör mål i 61% av matcherna (14 av 23 matcher), medan Persis Solo håller nollan i 9% (2 av 23 matcher).

Persis Solos målprofil: mycket stark

Persis Solo gör mål i 65% av matcherna (15 av 23 matcher), medan Persijap håller nollan i 17% (4 av 23 matcher).

20Gjorda mål (säsong)25
PersijapPersis Solo
39Insläppta mål (säsong)44
PersijapPersis Solo
2.57Snittmål per match3
PersijapPersis Solo
4Gjorda mål (senaste 5)5
PersijapPersis Solo
6Insläppta mål (senaste 5)5
PersijapPersis Solo

Hur ofta gör laget minst...

61%1 mål65%
PersijapPersis Solo
22%2 mål35%
PersijapPersis Solo
4%3 mål9%
PersijapPersis Solo
0%4 mål0%
PersijapPersis Solo

Hur ofta släpper laget in minst...

83%1 mål91%
PersijapPersis Solo
57%2 mål65%
PersijapPersis Solo
22%3 mål22%
PersijapPersis Solo
9%4 mål9%
PersijapPersis Solo

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

13%BTTS i halvtid26%
PersijapPersis Solo
4%BTTS i båda halvlekarna13%
PersijapPersis Solo
13%Mål i båda halvlekarna30%
PersijapPersis Solo

BTTS och antal mål

43%Minst 3 mål och BTTS61%
PersijapPersis Solo
13%Minst 3 mål utan BTTS4%
PersijapPersis Solo
20%BTTS - senaste 560%
PersijapPersis Solo

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

70%Minst 1 mål före paus83%
PersijapPersis Solo
30%Minst 2 mål före paus39%
PersijapPersis Solo
0%Minst 3 mål före paus9%
PersijapPersis Solo

2:a halvlek

87%Minst 1 mål efter paus83%
PersijapPersis Solo
52%Minst 2 mål efter paus48%
PersijapPersis Solo
17%Minst 3 mål efter paus22%
PersijapPersis Solo

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Persis Solo är 10% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.83 p / match - Persijap · 0.91 p / match - Persis Solo

Persijap - läge i halvtid
13% leder43% oavgjort43% ligger under
Persis Solo - läge i halvtid
17% leder39% oavgjort43% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.83Poäng per match (1:a halvlek)0.91
PersijapPersis Solo
0.26Gjorda mål (1:a halvlek)0.43
PersijapPersis Solo
0.74Insläppta mål (1:a halvlek)0.91
PersijapPersis Solo
1Snittmål (1:a halvlek)1.35
PersijapPersis Solo
43%Hållen nolla före paus35%
PersijapPersis Solo
74%Utan mål före paus57%
PersijapPersis Solo

Efter paus (2:a halvlek)

1.09Poäng per match (2:a halvlek)0.96
PersijapPersis Solo
0.61Gjorda mål (2:a halvlek)0.65
PersijapPersis Solo
0.96Insläppta mål (2:a halvlek)1
PersijapPersis Solo
1.57Snittmål (2:a halvlek)1.65
PersijapPersis Solo
26%Hållen nolla efter paus35%
PersijapPersis Solo
52%Utan mål efter paus48%
PersijapPersis Solo

Persijap - resultat andra halvlek

26% W30% R43% P
19
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
-11
Målskillnad (1:a halvlek)
25
Poäng andra halvlek
-8
Målskillnad (2:a halvlek)
0.83
PPG före paus
Håller ledningen169%

Leder i halvtid i 13% av matcherna och vinner 22%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Persis Solo - resultat andra halvlek

22% W30% R48% P
21
Halvtidspoäng
10
Halvtidsmål
-11
Målskillnad (1:a halvlek)
22
Poäng andra halvlek
-8
Målskillnad (2:a halvlek)
0.91
PPG före paus
Håller ledningen76%

Leder i halvtid i 17% av matcherna och vinner 13%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Persijap - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.60
Gjorda mål / match0.20.6
Insläppta mål / match0.60.6
Snittmål per match0.81.2
1 mål60%60%
2 mål20%40%
3 mål0%20%
Hållen nolla60%60%
Utan mål80%60%
Målskillnad-20
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Persis Solo - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.201.20
Gjorda mål / match0.60.4
Insläppta mål / match0.60.4
Snittmål per match1.20.8
1 mål80%60%
2 mål40%20%
3 mål0%0%
Hållen nolla40%60%
Utan mål40%60%
Målskillnad00
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 60% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 3

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Persijap
GjordaInsläppta
3
5
0-15
0
5
16-30
3
7
31-45
2
5
46-60
6
3
61-75
6
14
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (6 goals). Släpper in mest i 76-90 (14). Slutfasbalans (76-90): -8 - slutskedena är en svaghet.

Persis Solo
GjordaInsläppta
4
5
0-15
2
6
16-30
4
10
31-45
3
6
46-60
3
6
61-75
9
11
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (9 goals). Släpper in mest i 76-90 (11). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.79
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.4 : 1.4
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
105%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
59%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+8%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
40%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
14%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 7 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Persijap

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.02
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.81
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+4.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.57
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.24
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
58%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
145%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.57
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
30% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 15% under den första kvarten.
30%

Persis Solo

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.41
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.41
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.21
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.20
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
93%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
127%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.50
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
36% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 16% under den första kvarten.
36%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Liga 1).

Lagen vs ligan

PersijapLigaPersis Solo
Snittmål per match 2.572.66 3.00
Båda lagen gjorde mål 52%54% 65%
Minst 3 mål (Over 2.5) 57%51% 65%
Hållna nollor 17%26% 9%
Mål före paus 70%70% 83%
Mål efter paus 87%82% 83%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.66
Snittmål per match
54%
Båda lagen gjorde mål
51%
Minst 3 mål (Over 2.5)
26%
Hållna nollor
1.50
Hemmamål / match
1.17
Bortamål / match
+28%
Hemmafördel i anfall
+22%
Hemmafördel i försvar
+12%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
70%
1 mål
28%
2 mål
7%
3 mål
2%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
82%
1 mål
50%
2 mål
21%
3 mål
5%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. PersijapGult kortWahyudi Hamisi
  2. Persis SoloGult kortAlfriyanto Nico Saputro
  3. Persis SoloByteIn: Abu KamaraUt: Roman Paparyga
  4. Persis SoloGult kortAbu Kamara
  5. Persis SoloByteIn: Irfan JauhariUt: Andrei Alba

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Domarprofil

Säsongssnitt och resultatfördelning i matcher som den här domaren har dömt.

Rio Permana PutraDömda matcher: 16
4,56Kort per match
0Straffar per match
1 / X / 250%Hemmasegrar19%Oavgjorda31%Bortasegrar

Inbordes moten

Foregaende mote: Persijap 1 - 0 - 0 Persis Solo. Malgenomsnitt 3.00, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.

Persis Solo
1 : 2
Persijap

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Persijap - Persis Solo?

Liga 1-matchen slutade Persijap 0:0 Persis Solo. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Persijap - Persis Solo?

Persijap gör i snitt 0,87 mål per match och Persis Solo 1,09. Snittet i Liga 1 är 2,66 mål, med Over 2.5 i 51% av matcherna. Båda lagen gör mål i 52% av Persijaps matcher och 65% av Persis Solos.

I vilken form är Persijap och Persis Solo?

De senaste 5 matcherna har Persijap facit 2-1-2 (1,40 poäng per match) och Persis Solo 1-3-1 (1,20 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Persijap - Persis Solo?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.