Saipa - Fard Alborz: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Saipa mötte Fard Alborz i Azadegan League (Iran). Matchen spelades den 6 december 2025. Slutresultat: 0:0.

Aktuell form

Saipa: 2-2-1, 1.60 poäng/match. Fard Alborz: 1-3-1, 1.20 poäng/match.

Målstatistik

Saipa gör 0.85 och släpper in 0.38 mål per match. Fard Alborz gör 0.54 och släpper in 0.38. Ligans snitt: 1.52 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Saipa 15%, Fard Alborz 15%. Over 2.5: Saipa 23%, Fard Alborz 8%. Liganivå: BTTS 30%, Over 2.5 23%.

xG, skott och stil

Saipa har högre xG: 1.19 mot 0.93. Saipa: 5.9 skott per match, Fard Alborz: 4.7.

Matchhalvor

Saipa: leder i paus 23%, mål i andra halvlek 0.38. Fard Alborz: leder i paus 23%, mål i andra halvlek 0.31.

Mål per minut

Saipa: 0-15 (3 mal). Fard Alborz: 16-30 (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Azadegan League: 1.52 mål per match, BTTS 30%, Over 2.5 23%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

53Bollinnehav (%)47
SaipaFard Alborz
12Skott4
SaipaFard Alborz
3Skott pa mal0
SaipaFard Alborz
1.33xG0.42
SaipaFard Alborz
5Horner1
SaipaFard Alborz
51Farliga anfall22
SaipaFard Alborz
-1Regelbrott-1
SaipaFard Alborz
-1Kort-1
SaipaFard Alborz

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

0.85Gjorda mål / match0.54
SaipaFard Alborz
0.38Insläppta mål / match0.38
SaipaFard Alborz
36%Genomsnittligt bollinnehav42%
SaipaFard Alborz
2.15Skott på mål / match1.77
SaipaFard Alborz

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

5.92Skott per match4.69
SaipaFard Alborz
2.15Skott på mål1.77
SaipaFard Alborz
14.3%Skottkonvertering11.5%
SaipaFard Alborz
36%Bollinnehav42%
SaipaFard Alborz
1.19xG för0.93
SaipaFard Alborz
0.76xG emot1.05
SaipaFard Alborz

Skottkvalitet

Saipa: KontringsstarktFard Alborz: Balanserat
SaipaFard Alborz
Precision (skott på mål)36%38%
Chanskvalitet (xG per skott)0.200.20
Avslut (mål per skott på mål)0.400.31

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Saipa är 33% bättre på: form senaste 5.

1.6 p / match - Saipa · 1.2 p / match - Fard Alborz

Saipa
LWDDW
Resultatfördelning
38% W46% R15% P
Säsong (V-O-F)
5-6-2
1.62 p / match · målskillnad +6
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-3-1
Senaste 5 hemma
2-2-1
WLDWD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 0.6xG: 1.06Motståndarens xG: 0.86BTTS: 20%Over 2.5: 40%
Fard Alborz
DDDLW
Resultatfördelning
31% W46% R23% P
Säsong (V-O-F)
4-6-3
1.38 p / match · målskillnad +2
Senaste 5 (V-O-F)
1-3-1
1.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-3-2
Senaste 5 borta
1-3-1
WDDDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.4Insläppta mål: 0.4xG: 0.96Motståndarens xG: 0.82BTTS: 20%Over 2.5: 0%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Saipa är 57% bättre på: gjorda mål per match.

0.85 mål / match - Saipa · 0.54 mål / match - Fard Alborz

Saipas målprofil: mer krävande

Saipa gör mål i 54% av matcherna (7 av 13 matcher), medan Fard Alborz håller nollan i 62% (8 av 13 matcher).

Fard Alborzs målprofil: mer krävande

Fard Alborz gör mål i 38% av matcherna (5 av 13 matcher), medan Saipa håller nollan i 77% (10 av 13 matcher).

11Gjorda mål (säsong)7
SaipaFard Alborz
5Insläppta mål (säsong)5
SaipaFard Alborz
1.23Snittmål per match0.92
SaipaFard Alborz
6Gjorda mål (senaste 5)2
SaipaFard Alborz
3Insläppta mål (senaste 5)2
SaipaFard Alborz

Hur ofta gör laget minst...

54%1 mål38%
SaipaFard Alborz
23%2 mål15%
SaipaFard Alborz
8%3 mål0%
SaipaFard Alborz
0%4 mål0%
SaipaFard Alborz

Hur ofta släpper laget in minst...

23%1 mål38%
SaipaFard Alborz
15%2 mål0%
SaipaFard Alborz
0%3 mål0%
SaipaFard Alborz
0%4 mål0%
SaipaFard Alborz

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

8%BTTS i halvtid0%
SaipaFard Alborz
8%BTTS i båda halvlekarna0%
SaipaFard Alborz
15%Mål i båda halvlekarna15%
SaipaFard Alborz

BTTS och antal mål

15%Minst 3 mål och BTTS8%
SaipaFard Alborz
8%Minst 3 mål utan BTTS0%
SaipaFard Alborz
20%BTTS - senaste 520%
SaipaFard Alborz

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

38%Minst 1 mål före paus38%
SaipaFard Alborz
15%Minst 2 mål före paus0%
SaipaFard Alborz
8%Minst 3 mål före paus0%
SaipaFard Alborz

2:a halvlek

46%Minst 1 mål efter paus46%
SaipaFard Alborz
15%Minst 2 mål efter paus8%
SaipaFard Alborz
0%Minst 3 mål efter paus0%
SaipaFard Alborz

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Saipa är 5% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.38 p / match - Saipa · 1.31 p / match - Fard Alborz

Saipa - läge i halvtid
23% leder69% oavgjort8% ligger under
Fard Alborz - läge i halvtid
23% leder62% oavgjort15% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.38Poäng per match (1:a halvlek)1.31
SaipaFard Alborz
0.46Gjorda mål (1:a halvlek)0.23
SaipaFard Alborz
0.15Insläppta mål (1:a halvlek)0.15
SaipaFard Alborz
0.62Snittmål (1:a halvlek)0.38
SaipaFard Alborz
85%Hållen nolla före paus85%
SaipaFard Alborz
69%Utan mål före paus77%
SaipaFard Alborz

Efter paus (2:a halvlek)

1.54Poäng per match (2:a halvlek)1.31
SaipaFard Alborz
0.38Gjorda mål (2:a halvlek)0.31
SaipaFard Alborz
0.23Insläppta mål (2:a halvlek)0.23
SaipaFard Alborz
0.62Snittmål (2:a halvlek)0.54
SaipaFard Alborz
85%Hållen nolla efter paus77%
SaipaFard Alborz
62%Utan mål efter paus69%
SaipaFard Alborz

Saipa - resultat andra halvlek

31% W62% R8% P
18
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
+4
Målskillnad (1:a halvlek)
20
Poäng andra halvlek
+2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.38
PPG före paus
Håller ledningen165%

Leder i halvtid i 23% av matcherna och vinner 38%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Fard Alborz - resultat andra halvlek

23% W62% R15% P
17
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
+1
Målskillnad (1:a halvlek)
17
Poäng andra halvlek
+1
Målskillnad (2:a halvlek)
1.31
PPG före paus
Håller ledningen135%

Leder i halvtid i 23% av matcherna och vinner 31%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Saipa - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.201.40
Gjorda mål / match0.80.4
Insläppta mål / match0.40.2
Snittmål per match1.20.6
1 mål60%40%
2 mål40%20%
3 mål20%0%
Hållen nolla60%80%
Utan mål60%60%
Målskillnad+2+1
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 80% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4
Fard Alborz - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.201.20
Gjorda mål / match0.20.2
Insläppta mål / match0.20.2
Snittmål per match0.40.4
1 mål40%40%
2 mål0%0%
3 mål0%0%
Hållen nolla80%80%
Utan mål80%80%
Målskillnad00
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 60% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Saipa
GjordaInsläppta
3
0
0-15
1
2
16-30
2
0
31-45
2
0
46-60
0
1
61-75
3
2
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (3 goals). Släpper in mest i 16-30 (2). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

Fard Alborz
GjordaInsläppta
0
1
0-15
2
1
16-30
1
0
31-45
0
1
46-60
2
2
61-75
2
0
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (2 goals). Släpper in mest i 61-75 (2). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

1.07
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.6 : 0.5
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
71%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
15%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
21%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
29%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 3 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Saipa

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.43
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.04
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-11.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.34
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.38
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
97%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
59%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.02
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.1
Sena mål
27% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 27% under den första kvarten.
27%

Fard Alborz

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.12
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.28
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-7.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.39
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.67
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
84%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
43%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.18
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.1
Sena mål
29% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
29%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Azadegan League).

Lagen vs ligan

SaipaLigaFard Alborz
Snittmål per match 1.231.52 0.92
Båda lagen gjorde mål 15%30% 15%
Minst 3 mål (Over 2.5) 23%23% 8%
Hållna nollor 77%46% 62%
Mål före paus 38%44% 38%
Mål efter paus 46%59% 46%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

1.52
Snittmål per match
30%
Båda lagen gjorde mål
23%
Minst 3 mål (Over 2.5)
46%
Hållna nollor
0.88
Hemmamål / match
0.64
Bortamål / match
+38%
Hemmafördel i anfall
+27%
Hemmafördel i försvar
+20%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
44%
1 mål
12%
2 mål
3%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
59%
1 mål
22%
2 mål
6%
3 mål
1%
4 mål

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Saipa - Fard Alborz?

Azadegan League-matchen slutade Saipa 0:0 Fard Alborz. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Saipa - Fard Alborz?

Saipa gör i snitt 0,85 mål per match och Fard Alborz 0,54. Snittet i Azadegan League är 1,52 mål, med Over 2.5 i 23% av matcherna. Båda lagen gör mål i 15% av Saipas matcher och 15% av Fard Alborzs.

I vilken form är Saipa och Fard Alborz?

De senaste 5 matcherna har Saipa facit 2-2-1 (1,60 poäng per match) och Fard Alborz 1-3-1 (1,20 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Saipa - Fard Alborz?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.