England - National LeagueRoots Hall StadiumData uppdaterad 21 oktober 2026

Southend United - Halifax Town: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Southend United - Halifax Town: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Southend United möter Halifax Town i National League (England). Matchen är planerad till 24 oktober 2026. Arena: Roots Hall Stadium.

Aktuell form

Southend United: 3-1-1, 2.00 poäng/match. Halifax Town: 2-2-1, 1.60 poäng/match.

Målstatistik

Southend United gör 2.38 och släpper in 1.46 mål per match. Halifax Town gör 1.69 och släpper in 1.15. Ligans snitt: 3.10 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Southend United 92%, Halifax Town 62%. Over 2.5: Southend United 77%, Halifax Town 54%. Liganivå: BTTS 63%, Over 2.5 61%.

xG, skott och stil

Southend United har högre xG: 1.75 mot 1.52. Southend United: 12.0 skott per match, Halifax Town: 11.1.

Matchhalvor

Southend United: leder i paus 54%, mål i andra halvlek 1.15. Halifax Town: leder i paus 23%, mål i andra halvlek 1.23.

Mål per minut

Southend United: 76-90+ (9 mal). Halifax Town: 46-60 (8 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

National League: 3.10 mål per match, BTTS 63%, Over 2.5 61%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 2-0-0. Målsnitt 5.50, BTTS 50%.

Fore matchen

1X2-odds

(1.54)
(4.10)
(4.73)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Southend UnitedHalifax Town
2.38Gjorda mål / match1.69
Southend UnitedHalifax Town
1.46Insläppta mål / match1.15
Southend UnitedHalifax Town
62%Genomsnittligt bollinnehav51%
Southend UnitedHalifax Town
6.31Skott på mål / match5.54
Southend UnitedHalifax Town

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

12Skott per match11.08
Southend UnitedHalifax Town
6.31Skott på mål5.54
Southend UnitedHalifax Town
19.9%Skottkonvertering15.3%
Southend UnitedHalifax Town
62%Bollinnehav51%
Southend UnitedHalifax Town
1.75xG för1.52
Southend UnitedHalifax Town
1.28xG emot1.3
Southend UnitedHalifax Town

Skottkvalitet

Southend United: Effektiva avslutHalifax Town: Effektiva avslut
Southend UnitedHalifax Town
Precision (skott på mål)53%50%
Chanskvalitet (xG per skott)0.150.14
Avslut (mål per skott på mål)0.380.31

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Southend United är 25% bättre på: form senaste 5.

2 p / match - Southend United · 1.6 p / match - Halifax Town

Southend United
WLDWW
Resultatfördelning
62% V23% O15% F
Säsong (V-O-F)
8-3-2
2.08 p / match · målskillnad +12
Senaste 5 (V-O-F)
3-1-1
2.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
4-0-2
Senaste 5 hemma
3-0-2
LWWLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.8Insläppta mål: 1.6xG: 1.66Motståndarens xG: 1.30BTTS: 100%Over 2.5: 80%
Halifax Town
DLDWW
Resultatfördelning
46% V15% O38% F
Säsong (V-O-F)
6-2-5
1.54 p / match · målskillnad +7
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-0-4
Senaste 5 borta
2-0-3
LLWLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.8Insläppta mål: 1.0xG: 1.80Motståndarens xG: 1.22BTTS: 80%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Southend United är 41% bättre på: gjorda mål per match.

2.38 mål / match - Southend United · 1.69 mål / match - Halifax Town

Halifax Town är 27% bättre på: insläppta mål per match.

1.46 mål / match - Southend United · 1.15 mål / match - Halifax Town

Southend Uniteds målprofil: mycket stark

Southend United gör mål i 100% av matcherna (13 av 13 matcher), medan Halifax Town håller nollan i 31% (4 av 13 matcher).

Halifax Towns målprofil: mycket stark

Halifax Town gör mål i 92% av matcherna (12 av 13 matcher), medan Southend United håller nollan i 8% (1 av 13 matcher).

31Gjorda mål (säsong)22
Southend UnitedHalifax Town
19Insläppta mål (säsong)15
Southend UnitedHalifax Town
3.85Snittmål per match2.85
Southend UnitedHalifax Town
14Gjorda mål (senaste 5)9
Southend UnitedHalifax Town
8Insläppta mål (senaste 5)5
Southend UnitedHalifax Town

Hur ofta gör laget minst...

100%1 mål92%
Southend UnitedHalifax Town
69%2 mål38%
Southend UnitedHalifax Town
46%3 mål23%
Southend UnitedHalifax Town
8%4 mål15%
Southend UnitedHalifax Town

Hur ofta släpper laget in minst...

92%1 mål69%
Southend UnitedHalifax Town
31%2 mål31%
Southend UnitedHalifax Town
15%3 mål15%
Southend UnitedHalifax Town
8%4 mål0%
Southend UnitedHalifax Town

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

63%
Ligasnitt

Målmönster

31%BTTS i halvtid8%
Southend UnitedHalifax Town
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Southend UnitedHalifax Town
31%Mål i båda halvlekarna23%
Southend UnitedHalifax Town

BTTS och antal mål

77%Minst 3 mål och BTTS46%
Southend UnitedHalifax Town
0%Minst 3 mål utan BTTS8%
Southend UnitedHalifax Town
100%BTTS - senaste 580%
Southend UnitedHalifax Town

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

85%Minst 1 mål före paus62%
Southend UnitedHalifax Town
38%Minst 2 mål före paus23%
Southend UnitedHalifax Town
23%Minst 3 mål före paus15%
Southend UnitedHalifax Town

2:a halvlek

92%Minst 1 mål efter paus92%
Southend UnitedHalifax Town
46%Minst 2 mål efter paus54%
Southend UnitedHalifax Town
38%Minst 3 mål efter paus23%
Southend UnitedHalifax Town

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Southend United är 78% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.92 p / match - Southend United · 1.08 p / match - Halifax Town

Southend United - läge i halvtid
54% leder31% oavgjort15% ligger under
Halifax Town - läge i halvtid
23% leder38% oavgjort38% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.92Poäng per match (1:a halvlek)1.08
Southend UnitedHalifax Town
1.23Gjorda mål (1:a halvlek)0.46
Southend UnitedHalifax Town
0.46Insläppta mål (1:a halvlek)0.54
Southend UnitedHalifax Town
1.69Snittmål (1:a halvlek)1
Southend UnitedHalifax Town
54%Hållen nolla före paus62%
Southend UnitedHalifax Town
31%Utan mål före paus69%
Southend UnitedHalifax Town

Efter paus (2:a halvlek)

1.69Poäng per match (2:a halvlek)1.85
Southend UnitedHalifax Town
1.15Gjorda mål (2:a halvlek)1.23
Southend UnitedHalifax Town
1Insläppta mål (2:a halvlek)0.62
Southend UnitedHalifax Town
2.15Snittmål (2:a halvlek)1.85
Southend UnitedHalifax Town
38%Hållen nolla efter paus62%
Southend UnitedHalifax Town
38%Utan mål efter paus15%
Southend UnitedHalifax Town

Southend United - resultat andra halvlek

54% V8% O38% F
25
Halvtidspoäng
16
Halvtidsmål
+10
Målskillnad (1:a halvlek)
22
Poäng andra halvlek
+2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.92
PPG före paus
Håller ledningen115%

Leder i halvtid i 54% av matcherna och vinner 62%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.5

Släpper in 0.5 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Halifax Town - resultat andra halvlek

54% V23% O23% F
14
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
24
Poäng andra halvlek
+8
Målskillnad (2:a halvlek)
1.08
PPG före paus
Håller ledningen200%

Leder i halvtid i 23% av matcherna och vinner 46%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Southend United - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.201.20
Gjorda mål / match2.00.8
Insläppta mål / match0.41.2
Snittmål per match2.42.0
1 mål80%100%
2 mål60%20%
3 mål40%20%
Hållen nolla60%40%
Utan mål20%40%
Målskillnad+8-2
Halvtid: 60% leder - 40% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 0% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 10
Halifax Town - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.402.20
Gjorda mål / match0.21.6
Insläppta mål / match0.80.2
Snittmål per match1.01.8
1 mål60%80%
2 mål20%60%
3 mål20%20%
Hållen nolla40%80%
Utan mål80%20%
Målskillnad-3+7
Halvtid: 0% leder - 40% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 40% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Southend United
GjordaInsläppta
4
5
0-15
6
1
16-30
6
0
31-45
3
3
46-60
3
4
61-75
9
6
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (9 goals). Släpper in mest i 76-90 (6). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.

Halifax Town
GjordaInsläppta
1
1
0-15
2
3
16-30
3
3
31-45
8
2
46-60
2
1
61-75
6
5
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (8 goals). Släpper in mest i 76-90 (5). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.34
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.8 : 1.6
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
108%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
77%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+64%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
92%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Southend United

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.47
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.45
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.63
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.18
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
142%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
103%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.08
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.1
Sena mål
29% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
29%

Halifax Town

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.22
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.32
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-6.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.17
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.15
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
119%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
68%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.06
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.8
Sena mål
27% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 5% under den första kvarten.
27%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (National League).

Lagen vs ligan

Southend UnitedLigaHalifax Town
Snittmål per match▲ 3.853.10▼ 2.85
Båda lagen gjorde mål▲ 92%63%• 62%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 77%61%▼ 54%
Hållna nollor▼ 8%19%▲ 31%
Mål före paus▲ 85%74%▼ 62%
Mål efter paus▲ 92%87%▲ 92%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.10
Snittmål per match
63%
Båda lagen gjorde mål
61%
Minst 3 mål (Over 2.5)
19%
Hållna nollor
1.68
Hemmamål / match
1.42
Bortamål / match
+18%
Hemmafördel i anfall
+15%
Hemmafördel i försvar
+10%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
74%
1 mål
33%
2 mål
14%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
87%
1 mål
54%
2 mål
25%
3 mål
12%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (2): Southend United 2 - 0 - 0 Halifax Town. Malgenomsnitt 5.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

FC Halifax Town
2 : 6
Southend United FC
Southend United FC
3 : 0
FC Halifax Town

Vanliga frågor

När spelar Southend United och Halifax Town?

Southend United möter Halifax Town den 24 oktober 2026 i National League på Roots Hall Stadium. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan Southend United och Halifax Town ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Southend United 2, Halifax Town 0 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 5,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Southend United - Halifax Town?

Southend United gör i snitt 2,38 mål per match och Halifax Town 1,69. Snittet i National League är 3,10 mål, med Over 2.5 i 61% av matcherna. Båda lagen gör mål i 92% av Southend Uniteds matcher och 62% av Halifax Towns.

I vilken form är Southend United och Halifax Town?

De senaste 5 matcherna har Southend United facit 3-1-1 (2,00 poäng per match) och Halifax Town 2-2-1 (1,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Southend United - Halifax Town?

Den statistiska bakgrunden till Southend United - Halifax Town — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.