NB II 2026/2027
UngernSäsong 2026/2027
Om ligan: NB II
NB II är en av fotbollsligorna i Ungern. Säsongen 2026/2027 samlar 16 lag, med Soroksár SC i topp på 20 poäng. I snitt ger matcherna 2,87 mål, och båda lagen gör mål (BTTS) i 55% av dem. Säsongen spelas från 24 juli 2026 till 23 maj 2027.
NB II 2026/2027: säsongen i siffror
Säsongsbild
Under säsongen 2026/2027 har 71 matcher spelats i NB II. Soroksár SC leder tabellen med 20 poäng.
Måltempo
Målsnitt: 2.87. BTTS: 55%. Over 2.5: 52%. Matcher med hållen nolla: 45%.
Resultatfördelning
Hemmasegrar: 52%. Oavgjorda: 24%. Bortasegrar: 24%.
Lag-rankningar
Soroksár SC har ligans högsta målsnitt: 2.78 per match. Båda lagen gjorde mål i 78% av Tiszakécskes matcher.
Tabell
| # | Lag | M | W | D | L | Mål | +/- | Poäng | PPG | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 9 | 6 | 2 | 1 | 25:12 | +13 | 20 | 2.22 | WWWDL | |
| 2 | 9 | 6 | 2 | 1 | 17:9 | +8 | 20 | 2.22 | WWDWW | |
| 3 | 9 | 5 | 4 | 0 | 21:13 | +8 | 19 | 2.11 | WWWDW | |
| 4 | 9 | 4 | 4 | 1 | 16:11 | +5 | 16 | 1.78 | WDDLW | |
| 5 | 9 | 5 | 1 | 3 | 14:14 | 0 | 16 | 1.78 | LLWLW | |
| 6 | 9 | 4 | 3 | 2 | 13:11 | +2 | 15 | 1.67 | WLWLD | |
| 7 | 9 | 4 | 2 | 3 | 13:10 | +3 | 14 | 1.56 | WLWDD | |
| 8 | 9 | 4 | 0 | 5 | 14:11 | +3 | 12 | 1.33 | LLWLW | |
| 9 | 9 | 2 | 5 | 2 | 13:14 | -1 | 11 | 1.22 | WWLDL | |
| 10 | 9 | 3 | 2 | 4 | 9:13 | -4 | 11 | 1.22 | LLWLD | |
| 11 | 9 | 3 | 2 | 4 | 11:16 | -5 | 11 | 1.22 | LLWWD | |
| 12 | 9 | 3 | 0 | 6 | 7:11 | -4 | 9 | 1.00 | LLWWL | |
| 13 | 8 | 1 | 4 | 3 | 7:9 | -2 | 7 | 0.88 | WDDLD | |
| 14 | 8 | 2 | 1 | 5 | 9:11 | -2 | 7 | 0.88 | LWLLW | |
| 15 | 9 | 1 | 1 | 7 | 6:18 | -12 | 4 | 0.44 | LLWDL | |
| 16 | 9 | 1 | 1 | 7 | 9:21 | -12 | 4 | 0.44 | LLDLL |
Ligastatistik
Statistiken för säsongen 2026/2027 bygger på 71 spelade matcher.
Målfördelning
Lagranking
Jämför lagen efter mål per match, BTTS, Over 2.5, hållna nollor och hörnor i spelade ligamatcher.
Bästa offensiv
Gjorda mål per match
- 1
Soroksár SC2.78 - 2
Tiszakécske2.33 - 3
Kecskeméti TE1.89 - 4
Kazincbarcika1.78 - 5
Videoton1.56
Bästa defensiv
Insläppta mål per match (lägre är bättre)
- 1
Kecskeméti TE1.00 - 2
Mezőkövesd-Zsóry1.11 - 3
Szeged 20111.13 - 4
Nagykanizsai TE1.22 - 5
Videoton1.22
Mest BTTS
% matcher där båda lagen gjorde mål
- 1
Tiszakécske78% - 2
Kazincbarcika67% - 3
Karcag SE67% - 4
Kecskeméti TE67% - 5
Szeged 201163%
Mest Over 2.5
% matcher med minst 3 mål
- 1
Soroksár SC78% - 2
Videoton78% - 3
Kazincbarcika67% - 4
Csákvári TK67% - 5
Kecskeméti TE67%
Ligans spelstil
Se om ligan brukar bjuda på snabba, öppna eller intensiva matcher och hur stor hemmafördelen är.
Jämfört med andra ligor ligger NB II under genomsnittet i matchtempo, över genomsnittet i chanskvalitet och nära genomsnittet i öppenhet. Hemmafördelen är över genomsnittet, intensiteten nära genomsnittet och ligans jämnhet under genomsnittet.
Spelarledare
Säsongsledare baserat på registrerad spelardata.
Bästa målskyttar
Flest assist
Högsta betyg
- 1Ádám Bódi6.92
- 2Bálint Kártik6.88
- 3Kristóf Szűcs6.59
- 4Balázs Lovrencsics6.58
- 5Richárd Tibor Zsolnai6.48
- 6Krisztián Milán Köböl6.47
- 7Myke Bouard Ramos6.46
- 8József Varga6.45
Flest minuter
- 1Kevin Horváth810
- 2Márk Helembai802
- 3Krisztián Milán Köböl801
- 4Balázs Lovrencsics761
- 5Zoltán Pesti735
- 6Imre Antal Szeles720
- 7Zsombor Nagy720
- 8Alexander Kekesi720
xG-tabell och förväntade poäng
Jämför lagens resultat med kvaliteten på de målchanser de skapar och tillåter.
| # | Lag | M | xGxG - expected goals, the quality of scoring chances. | xGAxGA - expected goals allowed to opponents. | xGD | xPtsxPts - expected points calculated from xG. | Poäng | Delta |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 8 | 1.68 | 0.75 | +0.93 | 16 | 17 | +1 | |
| 2 | 9 | 1.54 | 1.21 | +0.33 | 14 | 12 | -2 | |
| 3 | 9 | 1.54 | 1.21 | +0.33 | 14 | 11 | -3 | |
| 4 | 9 | 1.36 | 1.04 | +0.32 | 14 | 20 | +6 | |
| 5 | 7 | 1.66 | 1.17 | +0.49 | 12 | 14 | +2 | |
| 6 | 8 | 1.41 | 1.21 | +0.21 | 12 | 7 | -5 | |
| 7 | 9 | 1.33 | 1.40 | -0.07 | 12 | 16 | +4 | |
| 8 | 8 | 1.26 | 1.25 | +0.01 | 11 | 13 | +2 | |
| 9 | 6 | 1.59 | 1.21 | +0.39 | 10 | 6 | -4 | |
| 10 | 9 | 1.16 | 1.65 | -0.48 | 10 | 9 | -1 | |
| 11 | 6 | 1.57 | 1.41 | +0.16 | 9 | 12 | +3 | |
| 12 | 7 | 1.19 | 1.51 | -0.33 | 8 | 9 | +1 | |
| 13 | 7 | 1.29 | 1.82 | -0.53 | 8 | 10 | +2 | |
| 14 | 8 | 1.28 | 1.86 | -0.58 | 8 | 4 | -4 | |
| 15 | 7 | 1.30 | 1.89 | -0.60 | 7 | 11 | +4 | |
| 16 | 7 | 1.06 | 1.76 | -0.70 | 7 | 1 | -6 |
xGxG (förväntade mål) — hur många mål ett lag borde göra utifrån kvaliteten på chanserna. = xG betyder forvantade mal. xPts beraknas fran varje matchs xG med Poisson-fordelning. Positiv delta betyder fler poang an prestationen antyder; negativ delta betyder battre spel an tabellen visar.
Matcher och spelschema
Resultat och kommande matcher - byt omgång med pilar eller lista.
Tävlingens spelschema
Omgång 2
Vanliga frågor
Hur manga lag spelar i NB II?
Sasongen 2026/2027 i NB II omfattar 16 lag.
När börjar och slutar säsongen 2026/2027 i NB II?
Säsongen 2026/2027 i NB II spelas från 24 juli 2026 till 23 maj 2027.
Hur många omgångar har säsongen i NB II?
Säsongen 2026/2027 i NB II omfattar 30 omgångar.
Vem leder tabellen i NB II?
Soroksár SC leder NB II med 20 poäng.
Vilket lag gör flest mål i NB II?
Soroksár SC har bästa anfallet i NB II, med 2.78 mål per match.
Vilket lag har bästa försvaret i NB II?
Kecskeméti TE släpper in minst mål i NB II, 1.00 per match.
Hur manga mal blir det i snitt i NB II?
NB II har 2,87 mal per match i snitt.
Hur ofta sitter Over 2.5 i NB II?
Over 2.5 intraffar i 52% av matcherna i NB II.
Hur ofta gör båda lagen mål i NB II?
BTTS inträffar i 55% av matcherna i NB II.
Har hemmalag en fördel i NB II?
Hemmalagen vinner 52% av matcherna i NB II.
Vem är bästa målskytt i NB II?
Balázs Lovrencsics leder den registrerade skytteligan i NB II säsongen 2026/2027 med 6 mål.
