Iran - Azadegan LeagueEnghelab StadiumData uppdaterad 06 september 2026

Fard Alborz - Saipa: matchstatistik

Fard Alborz crest
Fard Alborz
2 : 1halvtid 1:1
Saipa crest
Saipa

Fard Alborz - Saipa: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Fard Alborz mötte Saipa i Azadegan League (Iran). Matchen spelades den 27 juni 2026. Arena: Enghelab Stadium. Slutresultat: 2:1.

Aktuell form

Fard Alborz: 2-0-3, 1.20 poäng/match. Saipa: 3-2-0, 2.20 poäng/match.

Målstatistik

Fard Alborz gör 0.67 och släpper in 0.43 mål per match. Saipa gör 0.83 och släpper in 0.53. Ligans snitt: 1.53 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Fard Alborz 17%, Saipa 27%. Over 2.5: Fard Alborz 10%, Saipa 27%. Liganivå: BTTS 30%, Over 2.5 21%.

xG, skott och stil

Saipa har högre xG: 1.17 mot 0.85. Fard Alborz: 2.9 skott per match, Saipa: 4.3.

Matchhalvor

Fard Alborz: leder i paus 23%, mål i andra halvlek 0.33. Saipa: leder i paus 27%, mål i andra halvlek 0.43.

Mål per minut

Fard Alborz: 16-30 (5 mal). Saipa: 76-90+ (6 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Azadegan League: 1.53 mål per match, BTTS 30%, Over 2.5 21%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-1-0. Målsnitt 0.00, BTTS 0%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Saipa är favorit: de ligger 4:a i tabellen jämfört med Fard Alborz 9:a och har 13 segrar i säsongen mot hemmalagets 8. Bortalaget skapar betydligt fler chanser — i genomsnitt 9,4 skott och 4,4 på target per match på bortaplan jämfört med 5,33 och 2,5 för hemmalaget, och deras xG per match är 1.30 mot Fards 0.88, vilket indikerar högre kvalitet i målchanserna. Saipas form är klart bättre: 3 vinster och 2 oavgjorda i de senaste 5 ger i snitt 2.2 poäng per match, medan Fard har 2 vinster och 3 förluster (1.2 poäng per match). Trots detta har hemmalaget en stabil defensiv hemma — de släpper bara in 0.53 mål per match, har 60% nollor och hela 47% av hemmamatcherna slutar oavgjort, och deras skotteffektivitet hemma är 13% vilket motsvarar 0.67 mål per match, därför är oavgjort fortfarande ett realistiskt alternativ.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Jag förutser att scenariot "Nej" (Båda lagen gör inte mål) är mer sannolikt — med hänsyn till låga säsongsvärden för BLGM: Fard Alborz 27% och Saipa 27%, jämfört med ligans genomsnitt 30%. Statistik för hålla nollan är en stark signal för avsaknad av båda-lagens-mål: Fard har 73% matcher med nollan hemma, Saipa 60% borta, och ligan visar 94% matcher med minst ett lag som håller nollan. Säsongens målgenomsnitt är låga — Fard gör 0.93 och släpper in 0.40 per match, Saipa gör 0.73 och släpper in 0.67 — trots xG 1.12 (Fard) och 1.30 (Saipa) begränsar låg effektivitet (konversion 11% vs 6%) de faktiska målen. De senaste 5 matcherna ändrar inte bilden: BLGM i de senaste fem är endast 20% för båda lagen, och Saipa släpper i snitt 0.2 mål i de senaste 5 matcherna, vilket ytterligare minskar sannolikheten för att de gör mål. Med ligans genomsnittliga mål 1.52 och ovanstående indikatorer bedömer jag sannolikheten för BLGM till 22% mot 78% för inget BLGM, därför rekommenderar jag "Nej".

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Båda lagen är lågt scorande: Fard Alborz gör i snitt 0.93 mål per match och har 73% matcher med nollan, Saipa 0.73 mål och 60% nollor. xG är 1.12 för hemmalaget och 1.30 för bortalaget, xG emot är 0.79 (hemma) och 1.04 (borta); genomsnitt ger förväntade mål 1.08 för hemmalaget och 1.05 för bortalaget (summa 2.13). Poisson-modellen med λ=2.13 visar ~63% chans för Över 1.5 mål, ~36% för Över 2.5 och ~17% för Över 3.5, medan historisk andel Over denna säsong är endast 33% (1.5), 27% (2.5) och 7% (3.5). Genom att kombinera modellen och säsongsdata föreslår jag Över1.5 ≈51%, Över2.5 ≈32% och Över3.5 ≈13%, där det starkaste signalet är Under 2.5 (under ≈68%, baserat på säsongens 73% Under2.5 och Poisson-modellen).

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

En stark signal för oavgjort vid halvtid är att hemmalaget går till halvtid oavgjort i 73 % av sina matcher (11 av 15), medan bortalaget gör det i 53 % (8 av 15), vilket ökar sannolikheten för oavgjort före pausen. Efter pausen har Fard Alborz dock fördel: hemmalaget gör i genomsnitt 0,67 mål i andra halvlek och har samlat 23 poäng i andra halvlekar (i genomsnitt 1,53 poäng), medan Saipa har 0,93 mål efter pausen och 21 poäng (i genomsnitt 1,4). Dessutom är hemmalaget mer effektivt i att förvalta chanser (skotteffektivitet 11 % jämfört med Saipas 6 %) och släpper in färre mål i genomsnitt per match (0,4 vs 0,67), vilket ökar deras möjligheter att vända resultatet efter pausen. Med tanke på den höga andelen oavgjort vid halvtid och Fard Alborzs fördel i andra halvlekar är det mest sannolika scenariot oavgjort vid halvtid följt av hemmaseger (X/1).

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

1 : 1
1:a halvlek
1 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

59Bollinnehav (%)41
Fard AlborzSaipa
7Skott12
Fard AlborzSaipa
4Skott pa mal1
Fard AlborzSaipa
0.94xG1.2
Fard AlborzSaipa
2Horner5
Fard AlborzSaipa
31Farliga anfall54
Fard AlborzSaipa
-1Regelbrott-1
Fard AlborzSaipa
-1Kort-1
Fard AlborzSaipa

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

0.67Gjorda mål / match0.83
Fard AlborzSaipa
0.43Insläppta mål / match0.53
Fard AlborzSaipa
31%Genomsnittligt bollinnehav28%
Fard AlborzSaipa
0.97Skott på mål / match1.37
Fard AlborzSaipa

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

2.93Skott per match4.3
Fard AlborzSaipa
0.97Skott på mål1.37
Fard AlborzSaipa
22.7%Skottkonvertering19.4%
Fard AlborzSaipa
31%Bollinnehav28%
Fard AlborzSaipa
0.85xG för1.17
Fard AlborzSaipa
1.05xG emot0.87
Fard AlborzSaipa

Skottkvalitet

Fard Alborz: KontringsstarktSaipa: Kontringsstarkt
Fard AlborzSaipa
Precision (skott på mål)33%32%
Chanskvalitet (xG per skott)0.290.27
Avslut (mål per skott på mål)0.690.61

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Saipa är 83% bättre på: form senaste 5.

1.2 p / match - Fard Alborz · 2.2 p / match - Saipa

Fard Alborz
LLWLW
Resultatfördelning
27% W50% R23% P
Säsong (V-O-F)
8-15-7
1.30 p / match · målskillnad +7
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
5-7-3
Senaste 5 hemma
2-1-2
DWWLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.8Insläppta mål: 1.0xG: 0.95Motståndarens xG: 0.85BTTS: 20%Over 2.5: 40%
Saipa
WWDDW
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
43% W37% R20% P
Säsong (V-O-F)
13-11-6
1.67 p / match · målskillnad +9
Senaste 5 (V-O-F)
3-2-0
2.20 p / match
Facit borta (V-O-F)
6-4-5
Senaste 5 borta
2-1-2
WLLWD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 0.2xG: 0.60Motståndarens xG: 0.82BTTS: 20%Over 2.5: 20%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Saipa är 24% bättre på: gjorda mål per match.

0.67 mål / match - Fard Alborz · 0.83 mål / match - Saipa

Fard Alborz är 23% bättre på: insläppta mål per match.

0.43 mål / match - Fard Alborz · 0.53 mål / match - Saipa

Fard Alborzs målprofil: mer krävande

Fard Alborz gör mål i 40% av matcherna (12 av 30 matcher), medan Saipa håller nollan i 67% (20 av 30 matcher).

Saipas målprofil: ojämn

Saipa gör mål i 63% av matcherna (19 av 30 matcher), medan Fard Alborz håller nollan i 63% (19 av 30 matcher).

20Gjorda mål (säsong)25
Fard AlborzSaipa
13Insläppta mål (säsong)16
Fard AlborzSaipa
1.1Snittmål per match1.37
Fard AlborzSaipa
9Gjorda mål (senaste 5)4
Fard AlborzSaipa
5Insläppta mål (senaste 5)1
Fard AlborzSaipa

Hur ofta gör laget minst...

40%1 mål63%
Fard AlborzSaipa
13%2 mål17%
Fard AlborzSaipa
3%3 mål3%
Fard AlborzSaipa
3%4 mål0%
Fard AlborzSaipa

Hur ofta släpper laget in minst...

37%1 mål33%
Fard AlborzSaipa
7%2 mål17%
Fard AlborzSaipa
0%3 mål3%
Fard AlborzSaipa
0%4 mål0%
Fard AlborzSaipa

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

3%BTTS i halvtid7%
Fard AlborzSaipa
0%BTTS i båda halvlekarna3%
Fard AlborzSaipa
13%Mål i båda halvlekarna13%
Fard AlborzSaipa

BTTS och antal mål

7%Minst 3 mål och BTTS23%
Fard AlborzSaipa
3%Minst 3 mål utan BTTS3%
Fard AlborzSaipa
20%BTTS - senaste 520%
Fard AlborzSaipa

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

40%Minst 1 mål före paus43%
Fard AlborzSaipa
7%Minst 2 mål före paus10%
Fard AlborzSaipa
3%Minst 3 mål före paus3%
Fard AlborzSaipa

2:a halvlek

37%Minst 1 mål efter paus57%
Fard AlborzSaipa
17%Minst 2 mål efter paus20%
Fard AlborzSaipa
7%Minst 3 mål efter paus3%
Fard AlborzSaipa

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Saipa är 8% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.33 p / match - Fard Alborz · 1.43 p / match - Saipa

Fard Alborz - läge i halvtid
23% leder63% oavgjort13% ligger under
Saipa - läge i halvtid
27% leder63% oavgjort10% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.33Poäng per match (1:a halvlek)1.43
Fard AlborzSaipa
0.33Gjorda mål (1:a halvlek)0.4
Fard AlborzSaipa
0.17Insläppta mål (1:a halvlek)0.17
Fard AlborzSaipa
0.5Snittmål (1:a halvlek)0.57
Fard AlborzSaipa
83%Hållen nolla före paus83%
Fard AlborzSaipa
73%Utan mål före paus67%
Fard AlborzSaipa

Efter paus (2:a halvlek)

1.2Poäng per match (2:a halvlek)1.47
Fard AlborzSaipa
0.33Gjorda mål (2:a halvlek)0.43
Fard AlborzSaipa
0.27Insläppta mål (2:a halvlek)0.37
Fard AlborzSaipa
0.6Snittmål (2:a halvlek)0.8
Fard AlborzSaipa
80%Hållen nolla efter paus73%
Fard AlborzSaipa
73%Utan mål efter paus57%
Fard AlborzSaipa

Fard Alborz - resultat andra halvlek

17% W70% R13% P
40
Halvtidspoäng
10
Halvtidsmål
+5
Målskillnad (1:a halvlek)
36
Poäng andra halvlek
+2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.33
PPG före paus
Håller ledningen117%

Leder i halvtid i 23% av matcherna och vinner 27%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Saipa - resultat andra halvlek

30% W57% R13% P
43
Halvtidspoäng
12
Halvtidsmål
+7
Målskillnad (1:a halvlek)
44
Poäng andra halvlek
+2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.43
PPG före paus
Håller ledningen159%

Leder i halvtid i 27% av matcherna och vinner 43%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Fard Alborz - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.601.40
Gjorda mål / match0.81.0
Insläppta mål / match0.20.8
Snittmål per match1.01.8
1 mål60%80%
2 mål20%60%
3 mål20%40%
Hållen nolla80%60%
Utan mål60%40%
Målskillnad+3+1
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 20% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 4
Saipa - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.401.80
Gjorda mål / match0.20.6
Insläppta mål / match0.00.2
Snittmål per match0.20.8
1 mål20%60%
2 mål0%20%
3 mål0%0%
Hållen nolla100%80%
Utan mål80%40%
Målskillnad+1+2
Halvtid: 20% leder - 80% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 60% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Fard Alborz
GjordaInsläppta
0
1
0-15
5
2
16-30
5
2
31-45
1
2
46-60
5
4
61-75
4
2
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (5 goals). Släpper in mest i 61-75 (4). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

Saipa
GjordaInsläppta
5
2
0-15
2
2
16-30
5
1
31-45
4
1
46-60
3
4
61-75
6
6
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (6 goals). Släpper in mest i 76-90 (6). Slutfasbalans (76-90): 0.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

1.23
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.6 : 0.6
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
80%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
22%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
25%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
22%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 5 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Fard Alborz

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.20
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.44
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-24.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.18
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.62
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
75%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
66%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.10
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
0.0
Sena mål
20% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
20%

Saipa

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.30
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
0.00
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-13.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.34
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.34
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
128%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
60%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.53
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.0
Sena mål
24% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 20% under den första kvarten.
24%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Azadegan League).

Lagen vs ligan

Fard AlborzLigaSaipa
Snittmål per match 1.101.53 1.37
Båda lagen gjorde mål 17%30% 27%
Minst 3 mål (Over 2.5) 10%21% 27%
Hållna nollor 63%47% 67%
Mål före paus 40%45% 43%
Mål efter paus 37%56% 57%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

1.53
Snittmål per match
30%
Båda lagen gjorde mål
21%
Minst 3 mål (Over 2.5)
47%
Hållna nollor
0.89
Hemmamål / match
0.65
Bortamål / match
+37%
Hemmafördel i anfall
+27%
Hemmafördel i försvar
+20%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
45%
1 mål
14%
2 mål
2%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
56%
1 mål
21%
2 mål
6%
3 mål
1%
4 mål

Inbordes moten

Foregaende mote: Fard Alborz 0 - 1 - 0 Saipa. Malgenomsnitt 0.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Fard Alborz - Saipa?

Azadegan League-matchen slutade Fard Alborz 2:1 Saipa. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Fard Alborz - Saipa?

Fard Alborz gör i snitt 0,67 mål per match och Saipa 0,83. Snittet i Azadegan League är 1,53 mål, med Over 2.5 i 21% av matcherna. Båda lagen gör mål i 17% av Fard Alborzs matcher och 27% av Saipas.

I vilken form är Fard Alborz och Saipa?

De senaste 5 matcherna har Fard Alborz facit 2-0-3 (1,20 poäng per match) och Saipa 3-2-0 (2,20 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Fard Alborz - Saipa?

Den statistiska bakgrunden till Fard Alborz - Saipa — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.