Reading-logo

Reading

EFL League OneSæson 2026/2027Leam RichardsonData opdateret pr. 04. november 2026
Form (seneste kampe)
WLWWD
UbesSejret i 3 kampe

Reading 2026/2027: sæsonen i tal

Holdprofil

Reading spiller i League One (England) i sæsonen 2026/2027. Næste kendte kamp: Oxford United.

Form og resultater

Reading: 6-4-3, 1,69 point pr. kamp. Seneste fem: WLWWD (2,00 point pr. kamp).

Mål og Clean sheets

Reading scorer 1,92 og indkasserer 1,00 mål pr. kamp. Clean sheets: 38%. Uden scoring: 23%.

BTTS og Over/Under

BTTS: 54%. Over 2.5: 54%. Over 3.5: 38%. Gennemsnitligt antal mål i holdets kampe: 2,92.

Målmønstre

Over 2.5 plus BTTS forekom i 46% af kampene. Holdet scorede i begge halvlege i 23% af kampene. Seneste fem: BTTS 40%, Over 2.5 40%.

Halvlege og minutter

Reading scorer 0,69 mål i første halvleg og 1,23 i anden. Mest scorende interval: 31-45 (7 mål).

xG og spillestil

Reading producerer 1,64 xG og tillader 1,36 xGA pr. kamp. Skud: 15,5 i alt, 5,0 på mål. Boldbesiddelse: 49%.

Vigtige statistiske indikatorer

Reading har en netto-xG på 0,28 pr. kamp. PPG for de seneste fem minus sæsonens PPG er 0,31. Dette er historisk holdkontekst, ikke en forudsigelse af det næste resultat.

Sæsonoversigt

1.69Point pr. kamp
1.92Scorede mål / kamp
1.00Indkasserede mål / kamp
54%Over 2.5 mål
54%Begge hold scorede
38%Clean sheets
23%Kampe uden scoring

Resultater

Sejre, uafgjorte og nederlag samlet samt fordelt på hjemme- og udekampe.

Sæsonresultater fordelt
46% W31% D23% L
+12
Målforskel
1.69
PPG (sæson)
2.00
PPG (seneste 5)

Mål

Holdets målproduktion sammenlignet med ligagennemsnit og fordeling af antal mål.

Hvor ofte de scorer mindst...

1 mål77%
2 mål54%
3 mål31%
4 mål15%

Hvor ofte de indkasserer mindst...

1 mål62%
2 mål23%
3 mål8%
4 mål8%

Mållinjer (Over/Under)

Hvor ofte dette holds kampe overskrider måltærskler, inklusive halvlege og ligakontekst.

Halvlege

Mål før pausen54%Ligagennemsnit: 69%
Mindst 2 mål før pausen15%Ligagennemsnit: 30%
Mindst 3 mål før pausen15%Ligagennemsnit: 12%
Mål efter pausen85%Ligagennemsnit: 84%
Mindst 2 mål efter pausen62%Ligagennemsnit: 47%
Mindst 3 mål efter pausen31%Ligagennemsnit: 23%

Målmønstre

Kombinationer af målhændelser i dette holds kampe samt detaljerede gennemsnit fra de seneste fem.

Kombinationer (sæson)

BTTS ved pausen8%
BTTS i begge halvlege0%
Scorede i begge halvlege23%
Mindst 3 mål og BTTS46%
Mindst 3 mål uden BTTS8%

Kampens halvlege

Point, mål, Clean sheets, pausestilling og fordeling på de seneste fem i 1. og 2. halvleg.

Stilling ved pausen

38% W46% D15% L
fører / uafgjort / bagud

Resultater i 2. halvleg

54% W23% D23% L
21
Point ved pausen
1.62
PPG (1. halvleg)
+6
Målforskel
24
Point i 2. halvleg
1.85
PPG (2. halvleg)

Mål og Clean sheets pr. halvleg

Scorede før pausen0.69
Indkasserede før pausen0.23
Scorede efter pausen1.23
Indkasserede efter pausen0.77
Clean sheet før pausen77%
Clean sheet efter pausen54%
Intet mål før pausen62%
Intet mål efter pausen38%
Seneste 5 kampe – detaljer
1. halvleg2. halvleg
PPG (sæson)1.202.00
Scorede mål / kamp0.21.4
Indkasserede mål / kamp0.20.4
Gennemsnitlige mål i kampen0.41.8
Mindst 1 mål40%80%
Mindst 2 mål0%40%
Mindst 3 mål0%20%
Clean sheets80%60%
Kampe uden scoring80%40%
Målforskel0+5
1. halvleg (Seneste 5): 20% fører - 60% uafgjort - 20% bagud - BTTS ved pausen (seneste 5) 0%
2. halvleg (Seneste 5): 60% vandt - 20% uafgjort - 20% tabte

Mål efter minut

Kampfaser, hvor dette hold oftest scorer og indkasserer.

Reading
ScoredConceded
2
3
0-15
0
0
16-30
7
0
31-45
7
3
46-60
4
3
61-75
5
4
76-90

Mest farlige i minutterne 31-45 (7 mål). Indkasserer flest i 76-90 (4). Balance i sene mål (76-90): +1 - vinder de sene faser.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Avanceret statistik

Skud, afslutninger, boldbesiddelse og forventede mål (xG).

Angrebsprofil

Stil: Angribende
32%
Skudpræcision
skud på mål
0.11
Chancekvalitet
xG pr. skud
0.38
Afslutninger
mål pr. skud på mål

xG pr. skud omkring 0,08 betyder langskud; 0,15+ betyder normalt chancer i feltet.

Vigtige statistiske indikatorer

Et samlet billede af xG, effektivitet, form og kampmønstre fra afsluttede kampe.

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.28
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
+0.64
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-8.7 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
+0.28
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.36
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
138%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
72%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
+0.31
Fastholdelse af føring
Fører ved pausen i 38% af kampene og vinder 46%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
121%
Forsvar efter pausen
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+0.5
Sene mål
20% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
20%

* Alle indikatorer beregnes udelukkende ud fra sæsonstatistik. De er ikke NoFluffPicks-modelprognoser.

Trup

Spillere med verificerede optrædener i denne sæsons turnering.

Form over de seneste 5, 6 og 10 kampe

Sammenlign holdets seneste kampe i alle turneringer. 5-kampsvinduet reagerer hurtigst på ændringer, mens 10 kampe viser den bredere tendens.

Hjørnespark

Se hvor mange hjørnespark holdet får og tillader, og hvor ofte de vigtigste samlede hjørnelinjer passeres.

Samlet

13 kampe
5.5
Egne hjørnespark pr. kamp
4.2
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
9.8
Samlede hjørnespark pr. kamp
69.2%
Over 8,5 hjørnespark
53.9%
Over 9,5 hjørnespark
30.8%
Over 10,5 hjørnespark

Hjemme

7 kampe
5.4
Egne hjørnespark pr. kamp
3.7
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
9.1
Samlede hjørnespark pr. kamp
57.1%
Over 8,5 hjørnespark
28.6%
Over 9,5 hjørnespark
28.6%
Over 10,5 hjørnespark

Ude

6 kampe
5.7
Egne hjørnespark pr. kamp
4.8
Modstandernes hjørnespark pr. kamp
10.5
Samlede hjørnespark pr. kamp
83.3%
Over 8,5 hjørnespark
83.3%
Over 9,5 hjørnespark
33.3%
Over 10,5 hjørnespark

Kort og disciplin

Sammenlign holdets kort med modstandernes, inklusive hvor ofte der gives røde kort.

Samlet

13 kampe
1.7
Holdets kort pr. kamp
1.4
Modstandernes kort pr. kamp
3.1
Samlede kort pr. kamp
38.5%
Over 3.5
23.1%
Over 4.5
0.0%
Røde kort

Hjemme

7 kampe
1.3
Holdets kort pr. kamp
1.1
Modstandernes kort pr. kamp
2.4
Samlede kort pr. kamp
14.3%
Over 3.5
14.3%
Over 4.5
0.0%
Røde kort

Ude

6 kampe
2.2
Holdets kort pr. kamp
1.7
Modstandernes kort pr. kamp
3.8
Samlede kort pr. kamp
66.7%
Over 3.5
33.3%
Over 4.5
0.0%
Røde kort

Styrken på de seneste modstandere

Den seneste form sættes i perspektiv med modstandernes resultater i ligaen.

1.26
Modstandernes gennemsnitlige PPG
13.9
Modstandernes gennemsnitlige placering
Lettere end gennemsnittet

I Readings seneste 10 kampe havde modstanderne i gennemsnit 1.26 point pr. kamp og placering 13.9 ud af 24. Sammenlignet med ligaens gennemsnit var modstanden Lettere end gennemsnittet.

Seneste kampe

Kommende kampe

Runde 15
Stockport County
Reading
Runde 16
Reading
Bromley
Runde 17
Sheffield Wednesday
Reading
Runde 18
Reading
Doncaster Rovers
Runde 19
Burton Albion
Reading
Runde 20
Reading
Leicester City
Runde 21
Stevenage
Reading
Runde 22
Reading
Peterborough United
Runde 23
Reading
Milton Keynes Dons

FAQ

Hvordan er Readings aktuelle form?

Readings seneste form er WLWWD, med det seneste resultat først. Holdet har i gennemsnit 1,69 point pr. kamp i denne sæson.

Hvor mange mål scorer Reading pr. kamp?

Reading scorer i gennemsnit 1,92 mål pr. kamp og indkasserer 1,00. Tallene viser holdets offensive output og defensive niveau i denne sæson.

Hvor ofte indeholder Readings kampe BTTS og Over 2.5?

Begge hold scorer i 54% af Readings kampe, og Over 2.5 forekommer i 54%. Holdet holder Clean sheet i 38% af kampene.

Hvem spiller Reading mod næste gang?

Readings næste kamp er Oxford United mod Reading den 4. november 2026. Statistik før kampen og hele programmet findes længere nede på siden.

Hvor kan jeg se Readings statistik og betting picks?

Denne side dækker Readings form, hjemme- og udebanestatistik, mål, BTTS og Over/Under. Betting picks og fulde analyser af kommende kampe findes i NoFluffPicks-appen.